Podróże

Fotografuje życie plemion Sudanu. "Żeby takie zdjęcie powstało, trzeba chwilę poobserwować ludzi"

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Niezwykłe zdjęcia plemion Afryki

Krzysztof Werema uwiecznia na swoich zdjęciach plemiona Sudanu. Obserwuje nie tylko ich codzienność, ale także jak zmienia się ich życie i to, co tradycyjne zderza się z tym, co nowoczesne. Jak powstają jego fotografie? O tym artysta opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Jak żyją plemiona Sudanu?

Krzysztof Werema jest archeologiem, fotografem oraz podróżnikiem. Mężczyzna dokumentuje codzienne życie plemion Sudanu. Zanim zrobi zdjęcie, w pierwszej kolejności pojawia się jakiś zamysł. - Musi być niestety wizja. Jeśli byłbym fotoreporterem, to wtedy fotografowałbym wszystko, jak to zastaję i widzę. A ja troszeczkę muszę to wykreować, wniknąć głębiej, chcąc zrobić np. portret. Żeby takie zdjęcie powstało, trzeba chwilę poobserwować ludzi w plemieniu - mówił w Dzień Dobry TVN Krzysztof Werema.

Warto dodać, że artysta zdołał się zbliżyć do plemion, do których wielu innym osobom nie udało się dostać. Aby to zrobić, trzeba nie tylko uczestniczyć w ich codziennym życiu, ale uzyskać odpowiednią zgodę. - Był ze mną przewodnik, który znał 60 dialektów. Zanim weszliśmy do plemienia, musieliśmy przedyskutować wszystko z wodzem. Przyjeżdżamy, rozmawiamy i przywozimy ze sobą jedzenie. Przywozimy zawsze ze sobą mąkę, sól, olej. Takie rzeczy, które są dla nich potrzebne, z których mogą rzeczywiście coś ugotować, ponieważ w większości ludzie z tych plemion jedzą jeden posiłek dziennie - podkreślił fotograf.

Fotografuje życie plemion Sudanu

Nasz gość przyznał, że choć czuje się w Afryce bezpiecznie, to zdarzają sytuacje "na granicy" ryzyka. - Plemiona ze sobą walczą. Kiedy chłopiec osiąga 16 lat i staje się mężczyzną, musi iść do innego plemienia i np. ukraść krowę. Oni się wtedy bronią, używają broni - opowiadał Krzysztof Werema.

Twarze osób, które fotografuje, pokryte są bliznami. To tzw. skaryfikacja. - Każde plemię ma zupełnie inne skaryfikacje, inne wzory - wyjaśniał. Do ich robienia używa się tępego narzędzia. - Jest zakażone po to, żeby blizna spuchła, nabrała takiego kształtu. Potem pęcznieje i już tak zostaje. Następnie jest przemywana, dezynfekowana - tłumaczył nasz rozmówca.

Jakie znaczenie mają te symbole? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości