Parenting

Zioła dla kobiet w ciąży. Które z nich można bezpiecznie pić?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta w ciąży z kubkiem napoju

Majeranek, mięta, lawenda, dziurawiec, krwawnik – czy te wszystkie zioła można stosować w ciąży? Jakie naturalne rośliny są w stanie załagodzić ciążowe dolegliwości?

Okres ciąży jest wyjątkowym czasem dla kobiety. Niejedna pani właśnie wtedy zaczyna bardziej zwracać uwagę na naturę. Uważniej przygląda się temu, co ląduje na jej talerzu, wybiera kosmetyki naturalne pozbawione szkodliwych składników chemicznych oraz stawia na wzmocnienie organizmu w sposób zgodny ze zdrowym stylem życia.

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się, jakie zioła w ciąży są zalecane, a jakie niekoniecznie. Warto wiedzieć, że istnieje kilka szczególnie polecanych ziół, które pomagają nawet na bardzo uciążliwe dolegliwości ciążowe. Są też niestety i takie, których nie powinno się stosować przed porodem ani w okresie karmienia piersią.

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży Źródło: Dzień Dobry TVN

Zioła w ciąży – zalecenia lekarzy

Lekarze ginekolodzy zalecają niektóre herbaty ziołowe w ciąży. Szczególnie tym kobietom, które nie lubią zwykłej wody mineralnej, a nie chcą przyjmować słodzonych soków. Dla nich herbata ziołowa lub owocowa może stanowić doskonałe rozwiązanie. Z herbat ziołowych powinny korzystać także te panie, którym wydaje się, że nie będą potrafiły żyć bez paru filiżanek mocnej kawy dziennie. Powinny wiedzieć, że są zioła mające podobne właściwości do kawy, które jednak są zdecydowanie bezpieczniejsze od kofeiny.

Jakie zioła można pić w ciąży?

Dobra herbata ziołowa pita w ciąży to źródło witamin, mikroelementów oraz doskonały sposób na nawodnienie. Susz zawiera drogocenne flawonoidy, alkaloidy i fenole, czyli substancje czynne o wyjątkowo korzystnym działaniu na organizm człowieka.

Najczęściej zalecaną przez lekarzy herbatą ziołową w trakcie ciąży jest pokrzywa. Susz z pokrzywy zwyczajnej zawiera sporą ilość witamin i mikroelementów, a szczególnie żelaza, którego niedobór jest bardzo niebezpieczny u kobiet ciężarnych. Pokrzywa zwalcza też nieprzyjemne objawy ciąży, jak opuchnięte nogi, ponieważ działa moczopędnie. Jest zalecana także u osób zmagających się z biegunką.

W ciąży warto sięgać też po herbatę z rumianku, która doskonale łagodzi wszelkie dolegliwości trawienne.

Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości w ciąży jest zgaga, która czasem zamienia się w nudności, a nawet wymioty. I na ten problem receptę ma Matka Natura. To dość pospolity w Polsce majeranek, który szybko łagodzi nudności. Można go używać jako przyprawę do dań lub pić napar z jednej łyżeczki suszu.

Niektóre panie spodziewające się dziecka skarżą się swoim lekarzom z powodu bardzo uciążliwych i niekomfortowych wzdęć. W takim przypadku powinny sięgnąć po miętę pieprzową.

Zioła polecane w ciąży to nie tylko te, które można przyjmować doustnie. Doskonałym tego przykładem jest lawenda. Jej główną zaletą jest niezwykle relaksujący zapach, dlatego warto ją dodać do wieczornej kąpieli, która pomoże ciężarnej się odprężyć i uwolnić umysł od problemów.

Zioła niewskazane w ciąży

Ziół niewskazanych w ciąży jest zdecydowanie więcej niż tych szczególnie zalecanych. Niebezpieczne jest używanie następujących ziół: krwawnik pospolity, piołun, tasznik pospolity, ruta, wrotycz, mięta polna, lubczyk ogrodowy, aloes, bylica zwyczajna, żeń-szeń, senes, arcydzięgiel, litwor, cząber ogrodowy. Nawet w niewielkich ilościach.

Istotne jest, aby uświadamiać przyszłe mamy, że niektóre zioła mają właściwości alergizujące, dlatego jeśli kobieta do tej pory nie używała ziół, to teraz powinna do tego podejść bardzo ostrożnie. U niektórych pań ciężarnych lekarze diagnozują większą podatność na reakcje alergiczne, dlatego w tym szczególnym okresie najrozsądniej jest rozpocząć picie herbat ziołowych od delikatnych naparów w niewielkich ilościach. Stopniowo zwiększać ich moc i ilość, obserwując przy tym reakcję naszego ciała.

W obawie przed alergią nie warto rezygnować z dobroczynnych właściwości ziół. Wiele z nich najskuteczniej złagodzi ciążowe dolegliwości. A dodatkowo stosowanie naparów jest metodą w 100% naturalną, czego nie można powiedzieć o żadnych lekach. Nawet tych wydawanych bez recepty.

Zanim zdecydujemy się na picie ziół podczas ciąży, powinno się każdy napój skonsultować z ginekologiem prowadzącym.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: damircudic/Getty Images

Pozostałe wiadomości