Miała 16 lat, gdy urodziła pierwsze dziecko. W szpitalu usłyszała: "Nie trzeba było ściągać majtek"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
R. Męczykalski, K. Ciesielska
Smak małoletniego macierzyństwa
Smak małoletniego macierzyństwaDzień Dobry TVN
wideo 2/18

Nastoletnie macierzyństwo wciąż wzbudza różne emocje wśród społeczeństwa. Nieletnie mamy często mierzą się z krzywdzącymi stereotypami. Oliwia Szczench urodziła synka, gdy miała zaledwie 16 lat. Jak wspomina okres ciąży? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nastoletnie mamy bez stereotypów

Nastoletnie macierzyństwo to temat, który budzi wiele emocji wśród społeczeństwa. Młode mamy często mierzą się z krzywdzącymi stereotypami, niemającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości. Oliwia Szczench ma 21 lat i wychowuje dwóch synów. Pierwszego z nich urodziła, gdy miała 16 lat. Dziś wraz z mężem i dziećmi tworzą szczęśliwą rodzinę.

Niestety to szczęście było naznaczone częstymi, niemiłymi sytuacjami. - Napłakało się to dziewczynie przez te teksty koleżanek, sąsiadów - zaznaczyła babcia Oliwii, Krystyna Zbierska.

- Trudnym momentem dla mnie był pobyt w szpitalu. Miałam kolkę nerkową, [...] wtedy od położnej usłyszałam, że "nie trzeba było ściągać majtek, to wtedy bym tutaj nie leżała" - powiedziała Oliwia.

Bolesne doświadczenia młodej mamy zainspirowały ją do aktywności w mediach społecznościowych. Oliwia założyła facebookową grupę "Nastoletnie mamy, czyli życie bez stereotypów" oraz instagramowy profil. W ten sposób chce dzielić się swoim doświadczeniem i dać wsparcie innym młodym mamom, które są w podobnej sytuacji.

- Ta grupa [...] to nie jest propagowanie nastoletniego macierzyństwa, tylko pokazuje, że ta mniejszość to nie jest patologia, tylko różne historie, osoby i wartości - dodała.

Problemy nastoletnich matek

Do grona nastoletnich mam dołączyła niedawno Wiktoria Krakowiak, która urodziła dziecko w wieku 17 lat. Jak tłumaczyła, grupa założona przez Oliwię bardzo jej pomogła. Na pytania dziewczyn odpowiadają fachowcy.

- Oliwia odezwała się do nas proponując nieformalną współpracę, ponieważ potrzebowała merytorycznej pomocy. My mamy lekarzy, pielęgniarki, dietetyków, prawników i tak dalej, [...] tam się młodzież inaczej otwiera w grupie rówieśniczej - powiedziała prezes fundacji Javani, Dorota Napierała.

Jakiej pomocy poszukują młode mamy? - Pytają o kwestię praw, alimentów - to jest główny problem tych mam - dodała założycielka grupy. - Pomagam, bo tego nauczyła mnie moja babcia i rodzina - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: R. Męczykalski, K. Ciesielska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości