Wybory do europarlamentu 2024. Jak głosowały Polki? "Bardzo ciekawa kolejność"

Głosowanie w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
Za nami wybory do europarlamentu. Pierwsze miejsce decyzją Polaków zajęła Koalicja Obywatelska. Jak wyglądałyby wyniki, gdyby głosowały wyłącznie kobiety? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dziennikarze TVN24.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybory do europarlamentu odbyły się 9 czerwca 2024 roku. W studiu Dzień Dobry TVN dziennikarze TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow i Radek Mróz przedstawili widzom szczegółową analizę głosowania Polek i Polaków.

- Miejsce pierwsze 37,1% Koalicja Obywatelska, miejsce drugie to 36,2% dla Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj wieczorem, kiedy Dagmara na naszej antenie opowiadała o reakcjach ze sztabów, to ten wynik i różnica między Koalicją Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością wynosiła około czterech punktów procentowych - tłumaczył Radek Mróz.

- Później w czasie kolejnego badania tzw. late poll ta różnica kurczyła się w oczach. To były niespełna dwa punkty procentowe, a teraz dziewięć dziesiątych punktu procentowego - dodał prezenter newsów.

Jak głosowały kobiety?

Miejsce trzecie zajęła w głosowaniu Konfederacja (12,1%), a dalsze pozycje Trzecia Droga (6,9%) i Lewica (6,3%). Frekwencja wyniosła 40,7%.

- Gdyby kobiety wybierały przedstawicieli Polski w europarlamencie, wygrałaby Koalicja Obywatelska 40% głosów, 35 z hakiem Prawo i Sprawiedliwość. Później ciekawa bardzo kolejność, bo jest Konfederacja 8,1 procent, Lewica i Trzecia Droga - przekazał dziennikarz TVN24.

- Lewica byłaby ostatnim wyborem wśród panów, tutaj zaznaczę, że teraz bazuje na sondażu Ipsos, 5,8%, Trzecia Droga nieco wyżej. Konfederacja byłaby na miejscu trzecim, ale ze znacznie wyższym wynikiem, bo sięgającym 16,4%. Góra naszej stawki właściwie tutaj się nie zmienia - zaznaczył.

Zobacz szczegóły w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla