Newsy

Inflacja w maju znowu w górę. Ceny rosną najszybciej od 24 lat

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
RMF24/Business Insider
Osoba licząca dokumenty

Inflacja w maju osiągnęła najwyższy poziom od 24 lat. Tak wynika z najnowszych danych GUS-u. W porównaniu do kwietnia ceny w Polsce wzrosły o prawie 2%, a to nie koniec. Przed nami także dalsze wzrosty stóp procentowych. Ile wyniosła inflacja za maj 2022?

Inflacja w maju 2022

Według najnowszych danych GUS, inflacja w maju rok do roku wyniosła 13,9%. W porównaniu do kwietnia ceny wzrosły o 1,7%. Wzrost inflacji napędzają nie tylko rosnące ceny energii i paliw, ale również żywności. Jak uważają ekonomiści, przyspieszyła również tzw. inflacja bazowa. To na nią Rada Polityki Pieniężnej ma duży wpływ.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Średnia prognoz na maj wynosiła 13,8%. Oznacza to, że udało im się dosyć precyzyjnie określić, jaki będzie wzrost. Inflacja bazowa przyspieszyła do około 8-8,5%. Wcześniej wynosiła 7,7%.

GUS o inflacji w maju

Według GUS-u ceny za paliwo wzrosły o ponad 35% (rok do roku). W stosunku do kwietnia wzrost wynosi 5%. Cena nośników energii wzrosła o 31,4%, a żywności (r/r) i napojów bezalkoholowych o 13,5%. 

- Wstępny szacunek inflacji CPI za maj pokaże, że procesy cenowe nie tracą siły. Szacujemy, że inflacja CPI wzrosła do 14 proc. rok do roku z 12,4 proc. w kwietniu, głównie za sprawą cen żywności i paliw, ale też wzrostu inflacji bazowej (8,1 proc.) - pisali ekonomiści PKO BP przed opublikowaniem oficjalnych danych nt. inflacji.

- Biorąc pod uwagę zapewnienia Rady Polityki Pieniężnej, że będzie podnosić stopy procentowe tak długo, jak długo będzie rosła inflacja, skok CPI w maju może podsycić oczekiwania na zdecydowany ruch na posiedzeniu RPP w czerwcu (75-100 pb) - dodali.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: RMF24/Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Valiantsina Halushka/Getty Images

Pozostałe wiadomości