Chiński Nowy Rok 2023 - jak wyglądają obchody? Zaczynamy rok wodnego Królika

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
artsento.pl
Chińczycy świętują Nowy Rok
Chińczycy świętują Nowy Rok Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Chiński Nowy Rok właśnie się rozpoczął. Jego obchody trwają około tygodnia i są ważnym elementem kultury nie tylko Chin, ale wielu innych regionów. To także astrologicznie ważny moment. Co warto o nim wiedzieć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił nauczycielka języka chińskiego Zhang Ying, studentka polonistyki Xu Xinyue oraz dr Magdalena Łągiewska, dyrektor Instytutu Konfucjusza UG.

Chiński Nowy Rok. Jak wyglądają obchody tego święta?

Chiński Nowy Rok 2023 jest rokiem królika wodnego. Dwutygodniowy okres świąt to czas na huczną celebrację z rodziną i przyjaciółmi. W każdym regionie kraju obchodzi się te wyjątkowe dni w nieco inny sposób. O chińskich zwyczajach w Dzień Dobry TVN opowiedziały gościnie, które nie tylko podzieliły się wiedzą, ale i przygotowały tradycyjne noworoczne dania.

- Chiński Nowy Rok jest zależny od kalendarza księżycowego. Zawsze przypada to między 21. stycznia a 20. lutego, więc ta data jest ruchoma. To jest element charakterystyczny: 15 dni fety, świętowania w gronie rodziny [...]. Kończy się Świętem Latarni - tłumaczyła dr Magdalena Łągniewska.

Chiński Nowy Rok 2023 - rok Królika - kiedy wypada?

Rozpoczął się 22 stycznia 2023 roku, a zakończy 9 lutego 2024. Jest to rok Królika, który zakończy okres panowania Tygrysa. Warto pamiętać, że rok w kalendarzu chińskim nie trwa 365 dni, a związany jest z kalendarzem księżycowym. W efekcie Nowy Rok to data ruchoma. 

Zodiakalny Królik z horoskopu chińskiego

W chińskim zodiaku ważne jest nie tylko zwierzę, ale również jego żywioł. 2023 będzie więc rokiem wodnego Królika lub... Kota! Bowiem w Wietnamie zamiast przyjaznego zającowatego spotkamy mruczka. Żywioł tego znaku zodiaku jest jednak wspólny.

W astrologii uważa się, że osoba spod tego znaku jest spokojna, unika konfliktów i sporów. Woli rozwiązywać problemy i nie podnosi głosu. Bywa, że wręcz nagminnie unika konfrontacji, co może być wadą. Z łatwością nawiązuje przyjaźnie, jest uprzejma i gościnna, a jednocześnie skromna, acz ambitna.

Woda w taoistycznym rozumieniu reprezentuje z kolei wiedzę, elastyczność oraz delikatność. Może jednak oznaczać pewnego rodzaju słabość, jako, że do niczego nie przylega, a jednocześnie potężny żywioł odpowiedzialny za powodzie. 

Obchody Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok obchodzi się hucznie, zwłaszcza w Chinach. Z tej okazji przewidziana jest długa przerwa od pracy, nawet do tygodnia. W tym czasie trwa również jedna z największych migracji ludności. Często odpalane są fajerwerki - które mają za zadanie odgonić złe duchy. Ta praktyka w niektórych dużych miastach została jednak zakazana. W wigilię Nowego Roku często spożywa się oficjalny posiłek w gronie rodzinnym. Przodkom składa się pokłony i również przygotowuje specjalne potrawy, które ustawia się przed wizerunkiem zmarłych lub na grobach. 

Z okazji Nowego Roku niemal w całej Azji można nabyć tematyczne produkty, np. słodycze w kształcie królików, ale również poduszki, znaczki pocztowe czy inne bibeloty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: artsento.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wokephoto17/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości