Moda i Uroda

Mężczyźni chętnie wybierają spodnie rurki. Czy nadal są modne?

Moda i Uroda

Autor:
Oskar
Netkowski
Spodnie rurki są z nami od zawsze
Dzień Dobry TVNSpodnie rurki są z nami od zawsze

Aktor Łukasz Płoszajski niedawno opublikował kontrowersyjny wpis w social mediach na temat stylu ubierania dzisiejszych mężczyzn. Napisał, że "nic go bardziej ostatnio nie bawi niż faceci w spodniach rurkach i mokasynach z odsłoniętymi kostkami stóp". No cóż… spodnie rurki często budzą kontrowersje, lecz wcale nie są nowym tworem mody. W historii znajdziemy wiele przykładów, kiedy obcisłe spodnie były bardzo popularne. O tym opowiedziała nasza ekspertka Paulina Antczak, historyczka mody. Skąd wzięły się spodnie rurki?

Rurki pojawiły się w XX wieku jako moda wśród subkultur. Pod koniec XIX wieku rozwój przemysłu i zmiany w sposobie życia wpłynęły na to, w jaki sposób ludzie zaczęli się ubierać. Mężczyzna poszedł do pracy, do biura, zaczął uprawiać sport, jeździł na rowerze, potrzebował nowego stroju. Moda na obcisłe spodnie została zapoczątkowana na dobre w latach 50. przez gwiazdy muzyczne w Stanach Zjednoczonych. Później styl ten był w pewnym sensie zarezerwowany dla określonej grupy odbiorów danego rodzaju gatunku muzycznego np. punku, rocka, metalu. 

- To po prostu wąskie spodnie, które zrewolucjonizowały modę męską w XXI wieku. Na boom wąskich spodni świat musiał poczekać, bo wiąże się z tym przyjście dwóch wynalazków - elastanu oraz suwaka. Zamek błyskawiczny, który znamy w dzisiejszej formie jest podstawą ubrania wąskich spodni - mówiła Paulina Antczak, historyczka mody.

- Sylwetka mężczyzny lat 20. i 30. przypomina tę współczesną. Pojawiły się już wtedy wąskie spodnie i to nawet przykrótkie. To, co dzisiaj widzimy, jest wypadkową tego, co działo się po II wojnie światowej - dodała.

Dlaczego mężczyźni noszą rurki?

Jak zauważa nasza ekspertka, mężczyźni XXI wieku lubią wąskie spodnie. Jednak lubią też wygodę. Dlatego takim połączeniem dwóch oczekiwań jest włoski krój wąskich spodni. Czyli góra "wyważona" – nie-obcisła jak w rurkach, ale i stopniowo spodnie zwężają się, a nogawki są bardzo wąskie.

- Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że kiedyś męski ubiór mógł nie mieć nogawek. Ale tak było. Spodnie przypominające dzisiejsze mężczyźni włożyli dopiero w drugiej połowie XIX w. Przez ponad tysiąc lat owijano biodra przepaską, potem pojawiły się proste nogawice, później zamieniono je na kolorowe jedwabne pończochy noszone do bufiastych i krótkich spodenek lub do tak zwanych culotte o różnej długości. Oczywiście dokonujemy ogromnego skrótu w historii tej części garderoby, która w naszej kulturze jest atrybutem męskości - zauważyła Paulina Antczak. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości