Kalendarz Adwentowy 2021: 7 grudnia. Wybieranie choinki

Jaką choinkę wybrać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, przez co każdego dnia wraz z Kalendarzem Adwentowym Dzień Dobry TVN planujemy kolejne świąteczne przygotowania. 7 grudnia postanowiliśmy wybrać idealną choinkę do domu. Jak to zrobić? O tym w naszym studiu opowiedziała florystka Anna Wojtala.

Wybieranie idealnej choinki

Podczas kupowania choinki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim dobrze wybierać taką o intensywnie zielonych, błyszczących igłach. Gałązki powinny być również elastyczne i zachowywać kształt nawet po lekkim odgięciu. Takie zachowanie świadczy bowiem o tym, że w roślinie krążą jeszcze soki, więc jest świeża i dłużej wytrzyma. Po przyniesieniu do domu warto o drzewko także odpowiednio zadbać.

- Pamiętajmy o tym, że jak przyniesiemy sobie taką ciętą choinkę do domu, to podcinamy sobie ją od dołu. Najlepiej spiłować kawałek tego drewna, żeby był dostęp do wody. Stojaki - raczej z wodą. To jest dosyć istotne, żeby ta choinka mogła jeszcze się napić. I uzupełniamy tę wodę. Możemy również zraszać gałązki - podpowiedziała Anna Wojtala w Dzień Dobry TVN.

Kolęda Dzień Dobry TVN - średnia wersja
Źródło: Dzień Dobry TVN

Który gatunek choinki jest najlepszy?

Na choinki cięte najbardziej nadają się: świerk pospolity (niedrogi i wydziela bardzo ładny zapach), świerk kłujący (inaczej - srebrny, ma srebrzysto-niebieskie lub niebieskozielone igły), świerk serbski (o łukowato wygiętych bocznych gałązkach) oraz jodła kaukaska (najbardziej trwała, ma ciemnozielone igły i gęsty, regularny pokrój).

- Żadna tak naprawdę choinka nie toleruje dobrze ciepła, dlatego - nie ma co ukrywać - żadna nie wytrzyma nam miesiąca. Musimy to wziąć pod uwagę. Żadnych grzejników, żadnych kominków... Raczej starajmy się tych choinek nie stawiać przy źródłach ciepła - doradzała florystka w naszym programie.

Specjalistka wyjaśniła, że wybierając choinkę, musimy zastanowić się, która cecha jest dla nas najistotniejsza, ponieważ nie ma jednego gatunku, który spełniłby wszystkie wymagania. Najdłużej przetrwa jodła, najpiękniej pachnie świerk pospolity, nie kłuje jodła, najwięcej igieł mają (i są najgęstsze) jodła i świerk srebrny, szansę na zakorzenienie się ma świerk, w ciepłym pomieszczeniu najdłużej wytrzyma jodła, natomiast najtańszy jest świerk pospolity.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości