Horoskop

Andrzejki 2022 - kiedy wypadają i na czym polega to święto? Poznaj andrzejkowe zwyczaje i wróżby

Horoskop

Aktualizacja:
wróżby andrzejkowe

Andrzejki w Polsce to okazja do świętowania, ale warto wiedzieć, że tradycja ta kultywowana jest także w innych krajach. Kiedy wypadają andrzejki w 2022 roku? Dowiedz się, skąd pochodzi to święto, jak najlepiej spędzić andrzejkowy wieczór i jakie wróżby dają dobrą zabawę.

Andrzejki 2022. Kiedy wypadają?

Andrzejki to wieczór wróżb, które są odprawiane co roku w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. W 2022 r. będzie to wtorek.

Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. W Szkocji święto obchodzone jest 30 listopada, a dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Dzień dobry albo psikus
Dzień dobry albo psikusDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dzień ten jest także wyjątkowy ze względu na fakt, że przypada na końcu lub początku roku liturgicznego. Jest to popularna data do organizowania różnych przyjęć przed nadchodzącym adwentem. Pierwsza wzmianka na temat andrzejek w języku polskim pojawiła się już w 1557 roku, jej autorem był Marcin Bielski.

Historia, czyli skąd się wzięły andrzejki i jak wyglądały kiedyś

Przed laty wróżby andrzejkowe miały jeden, określony i matrymonialny charakter. Odprawiały je jedynie niezamężne dziewczęta (mężczyźni mieli swój odpowiednik andrzejek – katarzynki). Na początku zabawy andrzejkowe traktowano z dużą dozą powagi – wróżby przekazywano i odprawiano indywidualnie, a przepowiednie były mówione dyskretnie, koniecznie w odosobnieniu. Później wróżenie przybrało formę zbiorową, wciąż jednak dotyczyło jedynie niezamężnych panien. Współcześnie we wspólnej zabawie mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jeśli chodzi o źródło andrzejkowych wróżb, to trwają na ten temat spory. Niektórzy historycy dopatrują się ich początków w starożytnej Grecji, odwołując się do możliwej etymologii nazwy, podkreślając podobieństwo źródła imienia Andrzej i słów w języku greckim aner, andros, które oznaczają męża i mężczyznę. Są jednak i tacy, którzy uważają, że andrzejki wywodzą się z kultu germańskiego boga Frejra, który był dawcą miłości, bogactwa i płodności.

Zabawy i wróżby andrzejkowe

Andrzejki to okazja do wróżb i zabaw nie tylko dla małych dzieci. Pomysły na andrzejki mogą angażować do zabawy także młodzież i dorosłych. Na liście zabaw andrzejkowych są m.in.:

  • Kartki na wodzie – wystarczą Ci korki do wina, karteczki z imionami męskimi i żeńskimi, szpilki oraz miska z wodą. Wróżba ma na celu wskazanie imienia przyszłego wybranka lub wybranki. W misce z wodą powinny pływać korki z przyczepionymi do nich imionami. By wywróżyć imię przyszłej sympatii, wystarczy wrzucić tam korek ze swoim imieniem i sprawdzić z jakim innym imieniem się złączy.
  • Sprawdź swój przyszły zawód – ta wróżba ma charakter indywidualny. Wystarczy do jej odprawienia czerwona kredka i biała, czysta kartka. Na kartce spisz około 50 możliwych zawodów, każdy z nich obrysuj za pomocą czerwonej kredki i wsadź pod poduszkę. Gdy się obudzisz, wyjmij kartkę, zamknij oczy i wskaż palcem wskazującym lewej ręki jeden spośród zawodów – tym będziesz w przyszłości.
  • Niewidzialny atrament – ta zabawa doskonale sprawdzi się na andrzejkowym przyjęciu. Będziesz potrzebować białych karteczek, soku z cytryny i wróżb na nadchodzący rok. Na karteczkach napisz przepowiednie za pomocą soku z cytryny. Zanim pojawią się goście, umieść po jednej wróżbie na każdym losowym siedzeniu. Gdy przybędą, będą mogli odczytać swe przepowiednie, podgrzewając kartki nad świecą.
  • Wróżba z monetą – każdy z uczestników zabawy dostaje monetę 1 grosz i ustawia się w kolejce i w ciszy wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie monetę tę próbuje, z ustalonej wcześniej odległości, umieścić w przygotowanej misce. Jeśli moneta wpadnie do środka, oznacza to, że jego marzenie wkrótce się ziści.

Zabawy i wróżby andrzejkowe dla dzieci

Dzieci wprost uwielbiają andrzejkowe wróżby. Przy pomocy kilku prostych zabaw możesz sprawić, że ten dzień będzie dla nich wyjątkowy!

  • Lanie wosku – potnij białe świeczki i roztop je w rondelku na małym ogniu. Gdy wosk będzie w ten sposób przygotowany, przelewaj go do miski z wodą przez dziurkę od klucza trzymanego przez malucha. Gdy wosk zastygnie, dziecko powinno podnieść przepowiednię i ją obejrzeć. Następnie jego zadaniem jest odgadnięcie, jaki cień rzuca wosk na ścianę. Może wybrać spośród: anioła (dobra wiadomość), buta (to zabiegany rok), człowieka (w twoim życiu wkrótce pojawi się nowa miłość), domu (bezpieczeństwo), gwiazdy (pieniądze, szczęście), kota (zdrada), psa (powinieneś być ostrożny), pieniędzy (zapowiada się oszczędny rok), słońca (pomyślność) i serca (miłość).
  • Wróżenie ze słomek – będziesz potrzebować flamastrów, słomek do napojów, naczynia z wodą. Każde dziecko powinno wybrać sobie słomkę i oznaczyć ją swoim kolorem. Następnie każde dziecko powinno wrzucić swoją słomkę do miski z wodą. Te słomki, które się w niej połączą, będą oznaczały wieczną przyjaźń ich właścicieli.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fot. udra / Getty Images

Pozostałe wiadomości