Nie żyje Teresa Żylis-Gara. Wybitna śpiewaczka operowa miała 91 lat. "Żegnaj, Maestra..."

świeca

Teresa Żylis-Gara była utalentowaną sopranistką, odnoszącą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Współpracowała z teatrami operowymi z całego świata i występowała u boku największych sław. Wiadomość o śmierci 91-letniej śpiewaczki przekazał w mediach społecznościowych Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Teresa Żylis-Gara - kariera sopranistki

Teresa Żylis-Gara przyszła na świat 23 stycznia 1930 r. w Landwarowie koło Wilna. Wykształcenie muzyczne zdobywała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Pierwszy stały angaż, a co za tym idzie także możliwość doskonalenia umiejętności w zawodzie śpiewaczki operowej, zapewniła jej wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie w 1953 r. Trzy lata później sopranistka zadebiutowała w Operze Krakowskiej. Główna rola w "Halce" Stanisława Moniuszki przyniosła jej uznanie polskiej publiczności i krytyków.
W 1966 r. Teresa Żylis-Gara występowała w Paryżu, gdzie miała szansę wcielić się w postać Donny Elviry w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyśmienita kreacja przyniosła jej popularność na arenie międzynarodowej. Śpiewaczka występowała na scenach operowych całego świata, była związana z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, współpracowała także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium oraz Mediolanie.

Teresa Żylis-Gara zmarła w wieku 91 lat

Śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara zmarła w wieku 91 lat. Informacja o śmierci artystki pojawiła się w sobotę 28 sierpnia 2021 r. na facebookowym profilu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy właśnie wiadomość o śmierci Teresy Żylis-Gary. Żegnaj, Maestra... Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata: Nowego Jorku, Paryża, Monachium, Londynu, Mediolanu

- czytamy w poście.
Teresa Żylis-Gara była też pedagogiem, jako profesor sztuk muzycznych wykładała przedmioty związane z techniką i interpretacją wokalną. Artystka od 1980 r. mieszkała na stałe w Monaco.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Nowy sezon w Teatrze Wielkim
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości