Gwiazdy

Polski zdobywca Oscara jest poważnie chory. Jego córka wyznała: "To jest dla nas horror"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek w 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", w którym główną rolę zagrał Johnny Depp. Polski kompozytor od dłuższego czasu choruje na MSA, czyli zanik wieloukładowy. Jego córka Anastazja Davis przyznała, że stan zdrowia jej taty pogarsza się z dnia na dzień.

Jan A.P. Kaczmarek zmaga się z ciężką chorobą

Jan A.P. Kaczmarek jest uznanym na świecie polskim kompozytorem. Laureat Oscara cierpi na MSA. Ma trudności z poruszaniem się i potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach. Anastazja Davis, córka Kaczmarka, uruchomiła zbiórkę pieniędzy, by opłacić kosztowną opiekę nad jej ojcem.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Jak wielu z Was wie, mój pozornie niestrudzony tata Jan od dłuższego czasu ciężko choruje. Ma zanik wieloukładowy lub MSA, na który nie ma prawdziwego leczenia ani lekarstwa. Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż w końcu płuca przestają działać. To jest horror dla nas, jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy bitwę, której nie da się wygrać. Wszystkie próby pomocy mu się nie powiodły. Teraz celem jest zapewnienie mu jak największego komfortu w domu - napisała Anastazja na stronie zbiórki.

Córka Jana A.P. Kaczmarka poprosiła o pomoc

Kompozytor nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Potrzebuje pomocy w podstawowych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie. Niezbędny jest też wózek dla osób z niepełnosprawnościami.

- Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi. Tata również nie jest już w stanie pracować, a jego żona musiała zawiesić swoją pracę, ponieważ jest jego głównym opiekunem - wyznała Davis.

Anastazja poprosiła o wsparcie finansowe dla swojego taty z powodu rosnących kosztów utrzymania i opieki nad nim. - Zdrowie taty zbliża się do punktu, w którym będzie potrzebował bardziej specjalistycznej opieki pielęgniarskiej, innego opiekuna oraz więcej sprzętu wspomagającego i terapii, które umożliwią mu pozostanie w domu z żoną i dzieckiem, czego desperacko pragnie. Każda kwota pomaga, naprawdę. Ale nawet jeśli po prostu wyślesz mu SMS-a lub e-maila, aby powiedzieć mu, że o nim myślisz, wiem, że to również wiele dla niego znaczy - przyznała córka kompozytora. Celem zbiórki było 10 tys. dolarów. Dzięki hojnym darczyńcom udało się zebrać całą kwotę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości