Aktorstwo z pazurem i z kopyta. Jak wygląda praca ze zwierzętami na planie filmowym?

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
A. Myśliwiec, A. Żurek
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopytaDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Zwierzęcy aktorzy pod opieką swoich trenerów chętnie występują na małym i dużym ekranie. Są uwielbiani przez widzów, a słynny osioł z filmu "IO" walczył o Oscara. Za pracę dostają nagrody, ale każdy z nich inne, według upodobań.

Zwierzęta w filmie

Zwierzęta są bardzo wymagającymi aktorami. Powtarzają wyuczone czynności, ale nie można ich do niczego zmusić. Tomasz Borkowski, sędzia kynologiczny podkreśla, że w grę nie wchodzi także karanie, a jedynie zachęta.

- Relację ze zwierzęcym aktorem ma nawiązać tylko aktor. Kręciliśmy teledysk dla O.S.T.R., to było do filmu "Psy 3" z Bogusławem Lindą i Sebastianem Fabijańskim. Były trzy naprawdę bojowe psy, to były pitbulle i Sebastian mówi: "to niech psy wskoczą tu, to niech psy zrobią tamto". Oczywiście to były psy, które miały grać jego psy, takie gangsterskie, ja mówię: "Sebastian, ale ty musisz się z tymi psami zaprzyjaźnić" - relacjonowała Sonia Maciuszek, trenerka zwierzęcych aktorów.

Ważne, żeby role dla zwierząt w różnych produkcjach dobierać zgodnie z ich usposobieniem. Niektóre są ruchliwe, inne wolą spokojnie siedzieć niemal w jednym miejscu.

Osiołek z filmu "IO"

W filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego zagrał osiołek Takunio, który, jak podkreślają jego opiekunowie, nie jest uparty.

- Wiadomo było, jak się będzie zachowywał w trudnych aktorsko momentach dla osła - tłumaczył Tomasz Borkowski.

I dodał: - Jeżeli jest spokojny, zrównoważony, ma zaufanie do trenera, który go prowadzi, to uda się z takim osłem wykonać szereg różnych scen zaplanowanych przez reżysera i on się nie buntuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: A. Myśliwiec, A. Żurek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości