Gorące tematy

Kobiety tracą finansowo podczas rozwodów. Na czym polega wyzwanie "drobniaki mają moc"?

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodemDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNFinansowe ABC przed rozwodem

Standard życia matek po rozwodzie często się pogarsza. W Polsce opieka naprzemienna nie jest powszechna, dzieci zostają więc z reguły z mamami, co ogranicza możliwości zawodowe kobiet. Alimenty zwykle nie pokrywają luki finansowej, która powstaje w wyniku obciążenia jednej osoby kosztami utrzymania mieszkania i innymi rachunkami. Jednak kwestie finansowe nie powinny decydować o tym, czy się rozwiedziemy. Jak przygotować się do tego ważnego kroku? Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się zaskoczyć?

Jak oszczędzać pieniądze po rozwodzie?

Wszystko się zmienia, ale wciąż w wielu rodzinach jest tak, że to mężczyzna zarabia więcej niż kobieta. I to on ma pieczę nad wszystkimi finansowymi sprawami. Kiedy dochodzi do rozstania, kobieta często pozostaje na lodzie. Ma gorsze uposażenie, nie wie, co ma zachować czy o co walczyć w sądzie. Panie po przejściach, mając za sobą doświadczenie rozstania, postanowiły pomóc innym stanąć na nogi.

Anna po rozstaniu z mężem swoimi patentami na oszczędzanie postanowiła dzielić się w sieci. Dotychczas sytuacja materialna odbierała jej komfort normalnego funkcjonowania. Wszystko zmieniło się, kiedy zorganizowała swoją przestrzeń i stworzyła dokładny plan oszczędzania. Założona przez nią grupa składa się już z tysięcy kobiet, a rady które daje są proste.

Od serca do portfela - finanse po rozwodzie
Od serca do portfela - finanse po rozwodzie
Dzień Dobry TVN

- Zminimalizowanie zakupów do raz, dwa razy w tygodniu. Jeśli ktoś wydaje 2 000 zł miesięcznie na żywność, to ok. 600 zł wyrzuca do śmietnika. Moje wyzwanie nazywa się "drobniaki mają moc". Polega to na tym, że ustawiamy na naszym koncie funkcję "zachowaj resztę". A dodatkowo, kiedy dostaję resztę w sklepie, odkładam ją - radziła Anna Grochowska, edukatorka finansowa.

Jak zaplanować budżet domowy po rozwodzie?

Jak zauważają eksperci, często mówi się, że pieniądze nie dają szczęścia. Dają jednak poczucie sprawczości i komfort - kiedy opłacimy rachunki i stać nas na własne utrzymanie, możemy zająć się sobą.

- Jeżeli chcemy, żeby dzieci zostały z nami, to trzeba przeanalizować koszty funkcjonowania nie tylko nas jako rodziny, ale także indywidualnie dzieci. Trzeba wiedzieć, gdzie będziemy mieszkać, ile to będzie kosztowało. Jak to wszystko będzie się miało do jednych zarobków - podkreślała dr Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa.

Jak zabrać się za rozwód?

Po rozwodzie to najczęściej kobieta jest stroną stratną. To ona rezygnuje z pracy, gdy dziecko jest chore itd. I wówczas jej majątek nie rośnie, ona sama nie zyskuje finansowo, a co za tym idzie nie awansuje tak szybko, jakby mogła.

- Zawsze warto jest się dogadać i to się opłaca. Ale warto skupić się nad stanem faktycznym - czyli ile zarabiamy, ile wydajemy, ile nas kosztuje życie. Trzeba zmierzyć się z rzeczywistością - to jest pierwszy krok - wskazywała Katarzyna Iwanowska, ekonomistka, blogerka finansowa.

- Trzeba pamiętać, że oboje rodzice mają obowiązek łożenia na dzieci. Jeśli kobieta zarabia, to sąd uwzględni to, że tę część też ze swojej pensji mamy pokrywać - dodała.

Dzielenie majątku podczas rozwodu

Mieszkanie, samochód - wszystko jest wspólne, jeśli zostało nabyte w trakcie małżeństwa i nie było objęte odrębną umową wyłączającą te dobra z majątku. Jeśli chcemy dzielić się majątkiem, należy posiadać dowód zakupu. Często dawny partner sprzedaje auto i wtedy trudno jest udowodnić, że rzeczywiście ono było częścią wspólnego majątku.

- Teoretycznie jest tak, że wszystko jest na pół. Jeśli partner nie odłożył, a my tak, to może domagać się naszych pieniędzy - przestrzegała Katarzyna Iwanowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości