Zwierzęta

Przekarmiamy koty, a to poważny błąd. Weterynarz wyjaśnia, ile powinien jeść i ważyć nasz pupil

Zwierzęta

Aktualizacja:

Otyłość u kotów, podobnie jak u ludzi, może być groźna dla ich zdrowia i życia. Właściciele czworonogów nie powinni zatem ignorować nadwagi zwierzaka. Jak właściwie zabrać się za odchudzanie naszych pupili? Na te pytania odpowiedziała dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker, specjalistka chorób psów i kotów.

Gruby kot - kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka?

Często opiekunowie kotów nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Słodki, puszysty i mięciutki zwierzak robi wrażenie, jednak nadmiar kilogramów może oznaczać poważne problemy. Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka? Na początku należy dokładnie zważyć kota, a potem ocenić kondycję jego ciała na podstawie wskaźnika BCS. Najlepiej robić to podczas rutynowych badań u weterynarza. Ponadto należy dotykać, obmacywać kota w okolicy brzucha i żeber i ocenić czy nie ma zaników mięśniowych.

U kota "idealnego" żebra i kości powinny być wyczuwalne przez skórę pod delikatną warstwą tłuszczu. Gdy patrzymy z profilu na kota, brzuch powinien być podkasany, a doły przylędźwiowe proporcjonalnie wypełnione

– wyjaśniła Dorota Pomorska-Handwerker.

Specjalistka dodała także, że najpopularniejsze w Polsce koty krótkowłose powinny ważyć od 2,5 do 4,5 kg. Waga przekraczająca 5 kg jest już niebezpieczna. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że 1 kg u czworonoga równy jest 14 kg u człowieka.

Jak kota skutecznie odchudzić?

Koty trudno jest zmusić do ruchu, z zasady są one zwierzętami mało aktywnymi, ale nie zapominajmy także, że są łowcami. Zatem najłatwiej zachęcić je do aktywności poprzez jedzenie. Możemy się z nimi bawić laserem, czy piórkiem, stosować kule z jedzeniem w środku. Kluczowa jednak jest dieta i jej odpowiednia kaloryczność.

- U 95 procent kotów nadwaga spowodowana jest złym żywieniem. Bardzo rzadko kot ma chorobę, czy zaburzenia hormonalne, które by powodowały otyłość. To się potęguje w okresie pandemii. My nie zdajemy sobie sprawy, że to są małe zwierzęta, mają żołądki. On musi jeść 60kcal/kg masy ciała – powiedziała.

Kota nie można jednak głodzić, bardzo szybko, w ciągu kilku dni dochodzi do stłuszczenia wątroby. Zwierzę ma zupełnie inny metabolizm, a głodówki mogą doprowadzić do śmierci. Nadwaga natomiast jest pierwszym krokiem do cukrzycy.

- Musi być to proces. Możemy zacząć od specjalnej karmy o zmniejszonej kaloryczności, o zwiększonej ilości włókna i białka – podsumowała.

Zobacz wideo: Kot ostrożnie zapoznaje się z małym dzieckiem. Urocze spotkanie?

Zobacz także:

Czym odstraszyć komary? Jak chronić się przed ich ugryzieniami? Domowe sposoby

Polacy wypoczywają na ogródkach działkowych. Łamią przy tym wiele przepisów i zakazów

Domowe sposoby na mrówki, czyli jak się ich pozbyć z ogrodu i domu

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości