Zwierzęta

Borsuk wychowany przez ludzi obchodzi urodziny. Czy trafi kiedyś do środowiska naturalnego?

Zwierzęta

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Borsuk Paś świętuje roczek
Borsuk Paś świętuje roczek Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

W Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" żyje borsuk Paś, który zachowuje się jak domowy pies. Jak się tam znalazł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała prezes fundacji i opiekunka dzikich zwierząt, tech. wet. Marta Węgrzyn.

Ratowanie borsuka

W Łubnianach w okolicach Opola funkcjonuje Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. To właśnie tam ponad rok temu została przyjęta na leczenie samica borsuka. Pewnego dnia urodziła ona trójkę maluszków. Niestety młode musiały zostać wychowane przez ludzi. Z nich przetrwał borsuk Paś, który właśnie skończył swoje pierwsze urodziny.

- Był karmiony przeze mnie od pierwszej minuty swojego życia. Na początku karmiony był co 30 min, potem co 2 godziny. Dzień i noc - masowanie brzucha, ciągła opieka, pilnowanie - wspominała Marta Węgrzyn w Dzień Dobry TVN.

Borsuk Paś ma urodziny

Paś zachowuje się jak domowy psiak. Uwielbia różnorodne piszczałki, które znosi z terenu do swojego kojca. Jak zdradziła Marta Węgrzyn: "To bardzo czyste zwierzę, które pilnuje, żeby w jego obejściu było tak, jak on chce". Ponadto 18-kilogramowy borsuk przyjaźni się z 1,5-kiogramowym samcem kuny domowej, z którym się bawi i wspólnie chodzi w teren. Paś nie boi się jednak ludzi, dlatego też najprawdopodobniej nie trafi nigdy na wolność, choć istnieje cień szansy.

- Teraz trochę pomaga nam dzika samica, która przychodzi do niego codziennie wieczorem, wspólnie się bawią. On widać też, że podłapuje te dzikie takie prawdziwe, borsucze zachowania, więc gdzieś tam ten 1 proc. szans jest - dodała Marta Węgrzyn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości