Zwierzęta

Wyjątkowe cechy osłów. "Pomagają nam być lepszymi ludźmi"

Zwierzęta

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Osła. Z tej okazji Bartek Jędrzejak odwiedził farmę w Baszowicach. Czym charakteryzują się te zwierzęta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN ich właścicielka, Anna Waksmundzka.

Farma z osiołkami

Osioł w życiu człowieka jest obecny od tysięcy lat. Co ciekawe - zostały one udomowione jeszcze wcześniej niż koń, a dziś dziko żyjące osiołki występują jedynie w Afryce Północnej. Dopiero trzy lata temu, bo w 2018 roku, zauważono, że te zwierzęta nie mają swojego święta. Od tamtej pory ich dzień obchodzony jest 8 maja.

- To są niesamowite zwierzęta. Ja zawsze mówię, że przede wszystkim one pomagają nam być lepszymi ludźmi - podkreślała w Dzień Dobry TVN Anna Waksmundzka.

Osły są niezwykle inteligentne i wrażliwe. Głównie poruszają się w grupie, a także są bardzo rodzinne. Można nauczyć się od nich opanowania i spokoju, a w dodatku wyciszyć od codziennego zgiełku.

- Osły nie lubią być dominowane. Nie lubią, jak ktoś nimi rządzi, tylko lubią, jak się do nich podchodzi tak po przyjacielsku, z pieszczotami, z cierpliwością - tłumaczyła właścicielka "Osiołkowa".

Onoterapia - na czym polega

Te spokojne zwierzęta służą często jako terapeuci zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podczas tzw. onoterapii mogą służyć jako "motywatory". Sprawiają, że ludzie chcą wykonywać czynności, które na co dzień nie sprawiłyby im równie dużej przyjemności.

- Osioł jest bardzo opanowany i czujny. Potrzebuje wiedzieć i przewidywać, co się będzie działo i czego chcemy. (...) Osioł jest idealny do takiej terapii, gdy chcemy się wyciszyć, zrelaksować . Zwłaszcza, że jesteśmy na łonie natury i ten osioł nas tutaj rozbraja -wyjaśniała w naszym programie Anna Waksmundzka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości