Zwierzęta

Na ratunek samotnej alpace. Champion znalazł nowy dom i wspaniałe stado

Zwierzęta

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Marcin Sawicki
Uratowana alpaka wraca do pełni sił

Champion stał samotnie na polu. Brak towarzystwa dla stadnych alpak to duże przeżycie, dlatego konieczna była natychmiastowa pomoc. Miejsce w alpaczej rodzinie samiec znalazł w Będzinie, dokąd udał się reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Alpaka uratowana przez małżeństwo z Będzina

Alpaki bardzo źle znoszą samotność, dlatego gdy jedna z osób zauważyła alpakę, która bez towarzystwa od dłuższego czasu przemierza pola, postanowiła zaapelować o pomoc. Wtedy zgłosiło się małżeństwo Kielianów, prowadzące w Będzinie hodowlę alpak. Para zaoferowała dom dla cierpiącej i samotnej samicy.

- Dostaliśmy sygnał o samotnej alpace błąkającej się po ogromnym terenie. Poinformowano nas o tym, że można ją wykupić. Zorganizowaliśmy więc zbiórkę, która poszła bardzo sprawnie i Champion jest już z nami - opowiadał pan Jarosław.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jak się okazało, Champion wcale nie jest samicą, a samcem. Szybko dostał należną mu opiekę. - Na pewno rok musiał być sam, jest też zaniedbany, nie strzyżono go od przynajmniej dwóch lat - relacjonował nowy właściciel.

Champion w przeciwieństwie swoich kolegów z nowego stada jest dużo bardziej wstydliwy i boi się ludzi. Musiał przejść obowiązkową kwarantannę, jednak jeszcze w poniedziałek 5 grudnia najprawdopodobniej będzie już mógł socjalizować się z resztą samców. Choć na szczęście jest zdrowy, czeka go jeszcze powrót do pełni sił i obowiązkowe strzyżenie.

Jakie są alpaki?

- To bardzo przyjazne zwierzęta pozbawione agresji. Nie mamy powodów do obaw, że nam coś zrobią, pogryzą, pobodzą. Są bardzo towarzyskie i lubią dzieci. Szczególnie lubią ludzi z niepełnosprawnościami, dlatego świetnie sprawdzają się w alpakoterapii - podkreślał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Bez stada alpaki nie są w stanie normalnie żyć, dlatego też Champion potrzebował sprawnej pomocy. By wykupić go od poprzedniego właściciela, zbiórkę pieniędzy udało się zakończyć w 8 minut,

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: screen/player.pl

Pozostałe wiadomości