Ogród

Łukasz Skop i jego cenne rady. Jak pielęgnować trawnik na wiosnę?

Ogród

Czy wiedzieliście, że trawnik o wymiarach 15x15 metrów potrafi zaopatrzyć w tlen 4-osobową rodzinę? Co więcej, trawniki produkują trzykrotnie więcej tlenu od drzew i wyłapują rocznie 12 milionów ton kurzu. To wystarczające powody i najwyższy czas, by dać swojemu trawnikowi trochę miłości. Jak o niego zadbać? To zagadnienie wyjaśnił nam ogrodnik Łukasz Skop.

Piękny i zielony trawnik

Jeśli w zeszłym sezonie zaniedbaliście trawniki, nic straconego. Łukasz Skop zdradził nam, co zrobić, aby nasza trawa w sezonie letnim była piękna i jednolicie zielona. Rozpoczynamy od zagrabienia trawy, a właściwie filcu, który zgromadził się w jej źdźbłach.

Filc to resztki organiczne np. pozostałość trawy ściętej w poprzednim sezonie, kawałki liści, różne chwasty i wszystkie inne zanieczyszczenia, które uniemożliwiają dostęp świeżego powietrza, wody i składników pokarmowych do korzeni trawy. A jeśli te wszystkie składniki nie mogą dotrzeć do korzeni, to trawa nigdy nie będzie pięknie rosła

- wytłumaczył prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak przyznał, początkowo trawnik będzie wyglądał gorzej, jednak po 2 tygodniach trawa odzyska swój piękny wygląd i będzie można na niej spokojnie wypoczywać.

Kosiarka – obowiązkowy sprzęt każdego ogrodnika

Każdy działkowicz wie, że jednym z najistotniejszych sprzętów, jakie ułatwiają pracę w ogrodzie, jest kosiarka. Maszyna maszynie nierówna. Polecamy wiec zwracać uwagę na takie, które nie zatruwają powietrza spalinami, a także nie mają plączących się pod nogami kabli. Przy pracach ogrodowych nietrudno przecież o wypadek. Nasz ekspert doradził, aby wybierać kosiarkę na akumulator.

- Jeśli kilka rzeczy, które mogą nam uprzyjemnić koszenie, np. kosiarka wyposażona w kosz, który ma wskaźnik swojego napełnienia. Szczególnie przydatny jest grzebień pod spodem kosiarki, który będzie nam zbierał trawę znajdującą się tuż na obrzeżach chodnika – wyjaśniał.

Ogrodnik zdradził nam także pewien patent. Jak się okazuje, po skoszeniu trawy, ścinków wcale nie musimy zbierać do kosza.

- Na małych trawnikach po skoszeniu trawy ścinków wcale nie musimy zabierać do kosza. Możemy wykorzystać kosiarkę z funkcją mulczowania, czyli ściółkowania trawnika resztkami skoszonej trawy - podkreślił Łukasz Skop.

Jak zapełnić luki w trawie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Pierwszy w Polsce dom nasion zaprasza pasjonatów ogrodów. "Mamy ogórka, który był hodowany w Alpach"

Boom na ogródki działkowe. "Średnio należy przygotować się na wydatek 20-50 tys. zł". Czym różni się ROD od działki rekreacyjnej?

Tworzy ogrody jak z czasów druidów. "Proszę ludzi, by połowę ziemi, którą mają, oddali z powrotem naturze"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości