Polska

Wakacje za granicą. Do jakich państw możemy już teraz planować podróż?

Polska

Wakacje za granicą. Do jakich państw możemy już teraz planować podróż?

Granice państw stopniowo otwierają się na turystów. Od wtorku 16 czerwca przywrócone zostają też loty międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej. Choć Polacy na zagraniczny wylot muszą poczekać, zawsze zostają podróże samochodem. Z ekspertem sprawdzamy, do jakich państw możemy się udać. 

Podróże zagraniczne bez kwarantanny

Od 16 czerwca wracają loty międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej. Polski przewoźnik obecnie oferuje jedynie podróże lotnicze po kraju, te zagraniczne są wstrzymane do 30 czerwca. Zawsze jednak zostają nam podróże samochodem, dlatego sprawdziliśmy, jakie państwa otworzyły już swoje granice.

Możemy zacząć od samego południa. Od wczoraj mamy otwarte Czechy, a tak naprawdę Czechy otwierają nam drogę na całe południe Europy. (…) Własnym samochodem możemy już dostać się tak naprawdę na cały basem Morza Śródziemnego

- zaznaczył Maciej Nykiel.

Polacy zyskują więc możliwość podróżowania m.in. do Chorwacji, Bułgarii, Włoch, Francji, ale też np. do Niemiec. Tutaj nie ma konieczności odbycia dwutygodniowej kwarantanny – ta nie obowiązuje również po powrocie do Polski z krajów ze strefy SchengenOd 1 lipca zaś wjedziemy też do Hiszpanii, Portugalii czy Bośni i Hercegowiny. Wtedy również swoje granice otworzyć ma Gruzja. 

Obostrzenia w przypadku niektórych wyjazdów.

Do niektórych państw swobodny wjazd nadal nie będzie możliwy. Dokładnie wyjaśnił to Maciej Nykiel. Z jakiego typu obostrzeniami będziemy musieli się zetknąć?

Na przykład można przejeżdżać tylko przez nie tranzytem. Takim krajem jest Austria. Właśnie od dzisiaj (16.06) możemy przez Austrię tranzytem już przejechać. Są też kraje, które wymagają od nas dodatkowych zaświadczeń sanitarnych. Takim krajem jest np. Cypr, gdzie po wylądowaniu musimy wykonać test na obecność bądź też przebycie choroby COVID

- zaznaczył ekspert.

Z kolei w przypadku Słowacji granica jest zamknięta dla Polaków. Możliwy jest jedynie przejazd przez kraj, o ile łączny pobyt na jego terenie będzie krótszy niż 48 godz. Nie wjedziemy też do Węgier, Rumunii, Macedonii. Białorusi, Rosji, Finlandii, Norwegii czy Danii.

Gdy natomiast planujemy wyjazd do Wielkiej Brytanii, przygotujmy się na obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. 

Gdzie się wybierasz na tegoroczne wakacje? Oddaj głos w naszej sondzie i zobacz, jakie plany mają inni.

Gdzie spędzisz tegoroczne wakacje?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zobacz też:

Gruzja oczami Katarzyny Pakosińskiej. Zobacz, co warto zobaczyć w Tbilisi

Dariusz Sobczak – niepełnosprawny podróżnik i jego niesamowite wyprawy. „Wyzwanie nie może być łatwe” 

Jak zmienić samochód w kamper? Z pomocą tego wynalazku zrobisz to w mgnieniu oka

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
46
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0