Czaty

Jak dbać o skórę dziecka? Pediatra-dermatolog: "Powinno być kąpane maksymalnie 2-3 razy w tygodniu"

Dzień Dobry TVN

Czaty

Jak dbać o skórę dziecka? Pediatra-dermatolog: "Powinno być kąpane maksymalnie 2-3 razy w tygodniu"

Dzień Dobry TVN

Świeżo upieczone mamy często obawiają się o skórne reakcje alergiczne swoich pociech. Jak zatem prawidłowo dbać o skórę niemowlaków? Na co zwrócić uwagę wybierając środki do prania dziecięcych ubranek? O tym w naszym programie mówiła Lidia Ruszkowska, pediatra -dermatolog. 

Jak dbać o skórę dziecka?

Skóra małego dziecka jest 30 proc. cieńsza niż skóra osoby dorosłej, dlatego też wymaga specjalnej pielęgnacji. Z czym młodzi rodzice mają najwięcej kłopotów?

- Kłopoty sprawiają przede wszystkim kąpiele. Do rodziców docierają sprzeczne informacje i bardzo często nie wiedzą, jak często dziecko powinno być kąpane - mówiła w Dzień Dobry TVN Lidia Ruszkowska, pediatra - dermatolog.

Jak często kąpać dziecko?

Specjalistka podkreślała, że należy przestrzegać najnowszych zaleceń. Zgodnie z nimi maluch powinien być kąpany maksymalnie dwa - trzy razy w tygodniu. W przypadku dzieci, u których kąpiel jest częścią wieczornego rytuału, nie trzeba go zmieniać.

- Takie dziecko może być myte samą wodą. Środki do mycia najbezpieczniej jest stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że niszczą one płaszcz lipidowy, który zapewnia skórze ochronę. Choć może się on sam odbudować, to potrzebuje na to 72 godzin. Jeśli dziecko będzie myte częściej, ten mechanizm zostanie zaburzony - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Jak się przygotować na pojawienie dziecka?

Rodzice muszą pamiętać, że skórę dziecka mogą podrażniać także proszki czy płyny do prania. Zdaniem pediatry, im mniej ich używamy, tym lepiej.

- Musimy pamiętać, że detergenty wiążą się z tkaniną. Podwójne płukanie niewiele tu pomaga  i nie usuwa ich z ubrania - wyjaśniała Lidia Ruszkowska.

Ale to nie wszystko. Rodzice, którzy wracają z pracy domu - zanim wezmą swoją pociechę na ręce - powinni się przebrać. Dlaczego?

- Nie chodzi tylko o detergenty, których użyto do wyprania np. garnituru, ale także perfumy, których używamy. One także zostają na ubraniu i mogą podrażniać skórę dziecka - zaznaczyła ekspertka. 

W rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak zwróciła też uwagę na kwestię remontów. Wielu rodziców planuje odświeżyć czy odnowić mieszkanie przed pojawieniem się maluszka w domu. Niestety większość z nich zabiera się za te prace w ostatniej chwili lub na kilka dni przed wyjściem ze szpitala. To zdecydowanie za późno!

- Takie prace trzeba zacząć najpóźniej na pół roku przed porodem - podkreśliła lekarka.

Podczas naszego programu odbył się czat z Lidią Ruszkowską. Sprawdź, o co pytali widzowie:

Dermatolodzy w Dzień Dobry TVN

Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog

Maść ichtiolowa - dobra i tania, ale nieco zapomniana. Dermatolog: "Wiele rzeczy w jednym" 

Jak walczyć z trądzikiem w dojrzałym wieku? Najczęstsze błędy pacjentów 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0