Woda źródlana pod lupą - czy warto ją pić?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Woda źródlana

Dorosły człowiek powinien wypijać każdego dnia około 2,5 litra płynów. W skład tego bilansu oprócz wody wchodzą też kawa, herbata czy zupa. Wciąż jednak za najlepszy środek nawadniający organizm uważa się wodę. Na rynku można znaleźć wiele jej rodzajów. Przyjrzyjmy się wodzie źródlanej.

Czym tak właściwie jest woda źródlana - definicja

Definicja wody źródlanej to ważna kwestia, która uregulowana jest w prawie, a dokładniej w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zdefiniowano ją tam jako "wodę podziemną wydobywaną jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, pierwotnie czystą pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nieróżniącą się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi".

Zdrowie

Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Oznacza to więc, że pod żadnym pozorem nie może być to woda kranowa, ale taka pozyskiwana z podziemnych źródeł, która dobrze sprawdza się do stałego, codziennego spożycia przez ludzi.

Jaka woda będzie lepsza: źródlana czy mineralna?

Przed odpowiedzią na pytanie, czym się różni woda mineralna od źródlanej i jaką lepiej wybrać, warto przedstawić ich wspólne cechy. Są to:

  • pochodzenie z podziemnych zasobów,
  • pierwotna czystość nie tylko pod względem chemicznym, ale i mikrobiologicznym,
  • korzystny dla zdrowia człowieka naturalny skład,
  • brak konieczności uzdatniania przed zabutelkowaniem,
  • rozlewnie, które mieszczą się możliwie najbliżej miejsca ich wydobycia.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wodę źródlaną od mineralnej łatwo odróżnić. Przede wszystkim ma inną ilość składników odżywczych - źródlana zawiera ich do 500 mg/l (wartość ta waha się), z kolei mineralna od 500 do 1000 mg/l (wartość jest stała dla danego miejsca wydobycia). Z tego powodu mają one również inny smak - wody źródlane są łagodniejsze, mniej wyraziste, a także bardziej miękkie, przez co lepiej nadają się do kawy, herbaty lub gotowania.

Warto zaznaczyć, że składniki mineralne pochodzące z obydwu wód są łatwo przyswajalne. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wodę mineralną można "przedawkować", a przemineralizowanie się, jest szkodliwym dla zdrowia zjawiskiem. Jaką wodę pić na co dzień: mineralną czy źródlaną? Odpowiedź jest prosta - lepszym, bezpieczniejszym wyborem jest woda źródlana.

Kto powinien pić wodę źródlaną?

Jak wspomniano wcześniej, woda źródlana dobrze sprawdza się do codziennego, stałego spożycia. Można pić ją właściwie bez ograniczeń, ponieważ świetnie nawadnia.

Jest wskazana dla:

  • osób w podeszłym wieku,
  • osób, których tryb życia charakteryzuje się umiarkowaną aktywnością fizyczną,
  • osób z chorobami nerek i serca,
  • kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią.

Czy woda źródlana może być podawana niemowlętom?

Woda źródlana świetnie sprawdzi się dla niemowląt. Można też wybrać wodę niskozmineralizowaną, jednak z uwagi na fakt, że ilość składników mineralnych podanych na etykiecie może odbiegać od realnego składu, warto zdecydować się na źródlaną. Na jej korzyść przemawia także łagodny, mało wyrazisty smak, dzięki czemu dobrze sprawdza się do rozcieńczania zupek i soczków dla dzieci, bez zmiany ich smaku.

Istotne jest, aby taka woda miała oznaczenie: "Odpowiednia dla przygotowywania żywności dla niemowląt". Woda dla niemowląt powinna być niegazowana i przegotowana przed podaniem.

Woda źródlana - gazowana czy nie?

Przez lata gazowana woda źródlana była uważana za niezdrową. Na próżno doszukiwać się naukowych podstaw tej tezy, gdyż ma ona wręcz przeciwne właściwości. Zawarty w niej dwutlenek węgla poprawia i ułatwia trawienie, ma także właściwości bakteriobójcze. Co ciekawe taka woda dużo lepiej orzeźwia niż jej niegazowana wersja. Warto zaznaczyć, że obydwie nawadniają w takim samym stopniu.

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, gazowana woda jest odradzana osobom z problemami gastrycznymi i krtanią oraz cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Niewskazana jest także dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Taka woda bezwzględnie nie powinna być podawana niemowlętom i małym dzieciom.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Alexey Kopytko

Pozostałe wiadomości