"Urodziła się w zamartwicy". Mimo czterokończynowego porażenia, Miriam bije rekordy świata w bieganiu na rowerze

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Radek Męczykalski
Biega na rowerze
Biega na rowerze Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Miriam Dominikowska ma czterokończynowe porażenie dziecięce, jednak nie powstrzymuje jej to od spełniania swoich marzeń. Dzięki ciężkiej pracy nie tylko chodzi, ale również jest rekordzistką świata w biegu na 100 i 400 m we frame runningu. 21-latka zbiera na nowy rower, który pozwoliłby jej starać się o występ w paraigrzyskach.

Miriam Dominikowska - kim jest

Miriam Dominikowska była wcześniakiem, a do tego urodziła się w tzw. zamartwicy, czyli w ciężkim stanie wynikającym z niedoboru tlenu. - Miała i wiotkość, i spastykę - powiedziała jej mama, Daniela Świątek-Dominikowska.

Już od pierwszego miesiąca życia dziewczyna miała zapewnioną rehabilitację, ale mimo to, na dalszych etapach rozwoju odstawała od swoich rówieśników. - Miriam nie mogła uczestniczyć z nami we wszystkich zabawach. To była taka bariera - przyznała jej siostra, Anna.

Miriam nie zamierzała się jednak poddawać i ciężko pracowała, aby zrobić pierwsze kroki. - To było wielkie show, ponieważ na rehabilitacyjnym wyjeździe pan powiedział tak: "Miriam teraz wstajesz i idziesz" i poszła. To była wielka radość, wielkie święto, bo wiedzieliśmy, że da się - powiedziała mama dziewczyny.

Co to jest frame running

Miriam Dominikowska nie tylko zaczęła chodzić, ale także uprawiać frame running, czyli dyscyplinę sportu dla osób z niepełnosprawnościami, które biegają opierając się o specjalny rower. Ma nawet swój sztab szkoleniowy, w którego skład wchodzą trenerzy i rehabilitanci, ale na co dzień ćwiczy z nią tata. - Uczyłem się tej dyscypliny przy córce (...). Do końca nie traktuję się jako trener, tylko jestem ojcem, który towarzyszy dziecku w tej ścieżce - powiedział Marek Dominikowski.

Po jakimś czasie od rozpoczęcia treningów Miriam zaczęła odnosić sukcesy. Obecnie jest rekordzistką świata w biegu na 100 i 400 m. Nie zamierza jednak na tym poprzestać. - Moim marzeniem jest start w paraolimpiadzie - wyjawiła.

Aby zbliżyć się do jego realizacji, 21-latka prowadzi zbiórkę na specjalny, najszybszy na świecie rower do frame runningu. Nowy sprzęt pozwoliłby jej śrubować kolejne rekordy i rywalizować nawet ze sprawniejszymi od siebie.

Osoby, które chciałyby pomóc Miriam w zbiórce, mogą to zrobić za pośrednictwem strony Złotowianka Help.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Radek Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości