Sport i fitness

Krav maga, czyli najbardziej kompletny system samoobrony. "To proste ruchy, które mogą wyrządzić wiele szkody"

Sport i fitness

Aktualizacja:

W dzisiejszych czasach media co rusz donoszą o niespodziewanych atakach, napaściach i pobiciach. Poszkodowanymi są najczęściej osoby, które nie są przygotowane do tego, by się bronić. Dobrym sposobem na ochronę własnego zdrowia i życia oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia innym jest poznanie technik samoobrony. W Dzień Dobry Wakacje trenerzy klubu Krav Maga Mazowsze - Andrzej Gross i Przemysław Migda, opowiedzieli o korzyściach płynących z treningu, ważnej roli prewencji oraz obserwacji otoczenia.

Co to jest krav maga?

Krav maga odnosi się do systemu walki wręcz stworzonego przez Imiego Lichtenfelda na potrzeby izraelskich sił zbrojnych. Choć początkowo ta technika była przeznaczona dla służb bezpieczeństwa, z biegiem lat przybrała formę cywilną i w tej wersji rozprzestrzeniła się po świecie. Wiadomo, że czerpie z wielu źródeł (m.in. judo, boks, zapasy i ju-jitsu) i jest najbardziej rozpoznawalnym oraz kompletnym systemem samoobrony i walki o podłożu taktycznym.

- Tworzenie krav magi rozpoczęło się jeszcze na terenie Europy. Potem powstało państwo Izrael. Wiadomo, ten kraj miał z każdej strony wojny - powiedzmy w uproszczeniu - więc miał bardzo duży poligon doświadczalny do rozwijania takich właśnie elementów walki wręcz. Później krav maga zyskała na popularności, głównie dzięki swojej prostocie i skuteczności - opowiadał w Dzień Dobry TVN założyciel i trener klubu Krav Maga Mazowsze, Andrzej Gross.

Sednem krav magi jest umiejętność połączenia w ramach każdej jednostki treningowej najistotniejszych technik, taktyk, metod budowania odporności psychicznej oraz kwestii siłowo-kondycyjnych. Klucz to zdecydowane działanie i ciągłość ataków . Na treningach osoby uczą się uderzeń dłonią, łokciami, kolanami, niskich kopnięć, rzutów, technik parterowych, obrony przed oraz wykorzystania broni białej i palnej.

- To są proste ruchy, ale połączone w kombinacjach mogą wyrządzić wiele szkody - mówił Przemysław Migda, trener klubu Krav Maga Mazowsze.

Czy warto trenować krav magę?

Warto wiedzieć, że krav maga nie jest sportem, a treningi nie dążą do rywalizacji między uczniami. Na podstawie wzajemnej pomocy, szacunku i partnerstwa, uczą przewidywania i unikania sytuacji zagrożenia, działania pod wpływem stresu z zachowaniem sprawności oraz przytomności umysłu. To sprawia, że potem umiemy natychmiast zareagować w sytuacji zagrożenia przy użyciu własnego ciała oraz przedmiotów codziennego użytku.

- Procedury bezpieczeństwa, które my przekazujemy na treningach, też idą w takim kierunku, żeby właśnie umieć dostrzec sygnały, które świadczą o zagrożeniu i np. zrobić atak wyprzedzający - mówił Andrzej Gross.

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o gwałtach, rozbojach, zaczepkach na ulicy czy przemocy w szkole. Niestety, w świadomości kobiet nadal funkcjonuje opinia o własnej słabości. Dlatego też warto działać na rzecz zmiany tego poglądu, rozwoju sprawności i umiejętności skutecznej samoobrony. Badania pokazują, że panie, które zostały napadnięte i podjęły próbę obrony, w większości osiągnęły swój cel oraz znacznie szybciej doszły do równowagi psychicznej po napaści.

- Prowadzimy takie wyspecjalizowane warsztaty, w których skupiamy się tylko i wyłącznie na tych najczęstszych zagrożeniach w stosunku do kobiet. Również prowadzimy grupy dziecięce, gdzie oczywiście ten poziom kontaktu treningowego jest mniejszy, a większy nacisk kładziemy na pewne procedury bezpieczeństwa, żeby dzieciaki umiały sobie radzić z przemocą szkolną - dodał w naszym programie założyciel i trener klubu Krav Maga Mazowsze.

A jak wygląda krav maga w praktyce? Zobaczcie podstawowe chwyty:

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości