Aleksandra Mirosław zawalczy o olimpijski medal we wspinaczce sportowej. "Pokonanie ściany zajmuje mi 7 sekund"

Aleksandra Mirosław – nadzieja na polski medal w Tokio
Aleksandra Mirosław od 14 lat trenuje wspinaczkę sportową. Sportsmenka już niedługo będzie reprezentowała Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jak to się stało, że zaczęła się wspinać?

Na czym polega wspinaczka sportowa?

Aleksandra Mirosław od 14 lat trenuje wspinaczkę sportową. Pokonanie 15. metrowej ściany zajmuje jej zaledwie 7 sekund. Mimo że nie jest to nowa dyscyplina, to dopiero teraz - pierwszy raz - pojawi się podczas Igrzysk Olimpijskich. Pani Aleksandra jest jedyną Polką, która będzie walczyła o medal.

Dyscyplina, którą trenuje polega na tym, aby jak najszybciej pokonać ściankę wspinaczkową. Jak będą wyglądały zawody podczas IO? - Tam będzie trójbój. Zaczynamy od sprintu, później jest buldering. Wspinamy się na ścianki wysokości 4,5 metra. Ostatnia część to tzw. prowadzenie, czyli już klasyczne wspinanie - mówiła w Dzień Dobry TVN Aleksandra Mirosław.

Aleksandra Mirosław - jak zaczęła się wspinać?

Warto dodać, że wspinaczka nie była pierwszym sportem, który uprawiała Aleksandra. Kobieta początkowo trenowała pływanie. Dlaczego z niego zrezygnowała? - Przez moją średnią siostrę, która się wspinała. Była moim pierwszym autorytetem i chciałam się do niej upodobnić. Kiedy ona zaczęła się wspinać, uznałam, że ja też chcę - dodała.

Trenerem Aleksandry jest jej mąż, Mateusz Mirosław. Czy udaje im się oddzielić życie zawodowe od prywatnego? - Tego się nie da oddzielić. Przez pierwsze dwa lata była euforia. Później, kiedy pojawiły się pierwsze sukcesy, a presja rosła było bardzo trudno. Na szczęście teraz umiemy już sobie radzić z trudnymi sytuacjami - mówił Mateusz Mirosław.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Piotr Maciejuk - miłośnik bezkresnych krajobrazów. "Widziałem więcej Syberii, niż niejeden Rosjanin"

Michał Wiśniewski pokazał tatuaże swoich dzieci. "Jestem z Was dumny!" Mandaryna szybko skomentowała wpis

"Wonder Woman 1984" - czyli kobieca siła Hollywood. "Chcemy stworzyć model heroizmu dla wszystkich"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości