Psychologia

Jak nauczyć się samoakceptacji? "To proces i praca na pełen etat"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
(Nie)lubię siebie
Dzień Dobry TVN(Nie)lubię siebie

Młode Polki deklarują, że są szczęśliwe, jednak nie zawsze akceptują swój wygląd. Czy można być szczęśliwym i jednocześnie mieć do siebie jakieś "ale"? Skąd się biorą nasze kompleksy i jak sobie z nimi poradzić? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Agatą Wiśniewską, pierwszą modelką plus size, która wystąpiła w programie "Top Model" i Olą Petrus, stand-uperką oraz osobą niskorosłą.

Samoakceptacja - jak się jej nauczyć?

Badania pokazują, że młode Polski, choć czują się szczęśliwe, to zupełnie nie akceptują tego, jak wyglądają. - W obecnych czasach każdy uzurpuje sobie prawo do tego, żeby komentować czyjegoś wygląd, żeby zamieszczać w sieci nie do końca pozytywne informacje na czyjś temat lub wartościować kogoś w oparciu tylko o jedną cechę. W takich sytuacjach ciężko jest sobie powtarzać, że wszystko jest w porządku, kiedy cały świat mówi, że nie masz prawa się tak czuć - mówiła w Dzień Dobry TVN Ola Petrus, stand-uperka, która jest osobą niskorosłą.

Na szczęście, jak dodała, dzięki samozaparciu i terapii można sobie z tym poradzić. Oli w zaakceptowaniu siebie bardzo pomógł jej właśnie stand-up. - To takie narzędzie, które pozwala obśmiać pewne rzeczy i przerobić je w groteskę - dodała.

Agata Wiśniewska, modelka plus size jest zdania, że bez samoakceptacji nie można być szczęśliwym. - Nie mając pewności siebie nie można spełniać swoich marzeń - podkreśliła modelka. Wyznała, że gdy dostała się do "Top Model" nie czuła się pewnie ze sobą, ale w końcu zaczęła patrzeć na siebie bardziej przychylnym okiem. - Samoakceptacja to proces i praca na pełen etat. Cały czas się zmieniamy, zmienia się nasze ciało i ciągle pojawiają się nowe rzeczy, które trzeba przyjąć - stwierdziła nasza rozmówczyni.

Jak polubić siebie?

Ola Petrus w rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim wyznała, że od najmłodszych lat czuła się akceptowana. - Wychowywałam się w takiej przestrzeni, w której każdy wyglądał inaczej. Byłam przekonana, że nie można mnie odrzucić tylko ze względu na mój wygląd - wspominała. Dopiero kiedy otoczenie zaczęło zwracać uwagę na jej niepełnosprawność i dawać jej do zrozumienia, że jest inna, zaczęła się zastawiać, czy jej samoakceptacji jednak czegoś nie brakuje. - Mimo to uważam, że problem nie jest po mojej stronie, a ludzi i tego, jak mnie odbierają - powiedziała w Dzień Dobry TVN Ola Petrus.

A jak u was jest z samoakceptacją? Zapytaliśmy was o to w naszej sondzie. Jak odpowiadaliście? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości