Psychologia

Jak nastolatki odbierają swoje ciała? "Co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym z oceną wyglądu"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Nastolatek w pułapce kompleksów
Nastolatek w pułapce kompleksówDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę pokazują, że co trzecia dziewczynka i co piąty chłopiec korzystając z mediów społecznościowych, czuje presję, żeby poprawić swój wygląd. Jak sobie z tym poradzić i jak nauczyć dziecko samoakceptacji? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dlaczego nastolatki nie akceptują swojego ciała?

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że 23 proc. nastolatków non stop jest obecnych w social mediach, a 69 proc. zagląda na nie od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. Nieustannie są tam bombardowane zdjęciami i postami, które przedstawiają nierealistyczne ideały piękna. W konsekwencji co trzecia dziewczyna (33 proc.) i co piąty chłopak (21 proc.) czuje presję, by wyglądać lepiej.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę chce to zmienić i rusza z kampanią społeczną "Ciało nie określa" realizowaną pod hasłem "Moja wartość nie zależy od tego, jak wyglądam". - Faktycznie tak jest, że młodzi ludzie, praktycznie wszyscy korzystają z mediów społecznościowych. Tam faktycznie spotykają się ze wzorcami urody. Nie mają tego krytycznego podejścia (...). Są otoczeni często nierealistycznymi obrazami. "Ciało nie określa" - chcemy pokazać, nauczyć takiego krytycznego myślenia o tych treściach internetowych, ale też pokazać, że ten wygląd, atrakcyjność fizyczna - wbrew temu co, obserwują - nie jest rzeczą najważniejszą. Chcemy pokazać czym się faktycznie kierować, na czym budować swoją wartość (...) - mówił Łukasz Wojtasik, z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W tym ma pomóc specjalny serial. - Pokazujemy to w takiej ciekawej, nowatorskiej formie. Takiego serialu pokazywanego tam, gdzie ci młodzi ludzie są, czyli na Tik Toku czy Instagramie. Tam poznają historię swojej rówieśniczki, która mierzy się właśnie z takimi wyzwaniami, a także hejtem. To jest bardzo ważne, bo co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym właśnie z oceną wyglądu - mówił pan Łukasz.

Jak nauczyć dziecko samoakceptacji?

Należy pamiętać, że ogromny wpływ na to, jak dziecko postrzega samo siebie, mają rodzice. - (...) Powinniśmy zacząć od siebie. Powinniśmy rozmawiać, ale my też modelujemy zachowania swoich dzieci. Dzieci nas obserwują. Także sami nie bądźmy skoncentrowani na tym, jak wyglądamy, na tej atrakcyjności fizycznej. Ale też rozmawiajmy. Szczególnie jeśli chodzi o nastolatków, to mówi się, że każdy moment, kiedy nasze nastoletnie dziecko chce z nami porozmawiać, chce nas posłuchać, musimy wykorzystywać (...) - mówił specjalista.

Jak przekierować zainteresowania dziecka i nauczyć je bardziej krytycznego patrzenia na treści, które znajduje w internecie? - To właśnie naszą rolą jest, żeby uświadamiać to, do czego młodzi ludzie podchodzą bezkrytycznie. Mówimy nie o ciałopozytywności, a wręcz ciałoneutralności. Ważne jest żeby wiedzieć, że są różne modele urody, ważne jest, żeby się dobrze czuć ze swoim ciałem. Ale dobrze jest też przekierować tę uwagę. To ciało nie jest najważniejsze, to ciebie nie określa. Określa cię to, jakim jesteś człowiekiem i jakimi wartościami się kierujesz, jakie masz umiejętności, zainteresowania, pasje (...), a nie to, jak przy pomocy filtrów (...) prezentujesz się w sieci - tłumaczył.

Jak jeszcze można pomoc dziecku zaakceptować swój wygląd? Kiedy warto skorzystać z fachowej pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości