Profilaktyka zdrowia

Kriokomora. Kiedy wykorzystuje się leczenie zimnem?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Kriokomora – leczenie zimnem

Czy zimno może leczyć? Okazuje się, że tak! Pobyt w kriokomorze, w której temperatura spada do -130 stopni Celsjusza pomaga złagodzić stany zapalne, a także zmniejsza ból. Kiedy jeszcze korzysta się z leczniczych właściwości niskich temperatur? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

Jakie schorzenia można leczyć w kriokomorze?

Krioterapia to leczenie zimnem. Podczas zabiegu pacjent wchodzi do specjalnej komory (kriokomory), w której temperatura została obniżona do -130 stopni Celsjusza. - Dzięki temu nasz metabolizm działa sprawniej. Zimno ma korzystny wpływ na nasze mechanizmy obronne, poprawia się nasza odporność. Do tego przerwany zostaje tzw. łuk bólowy, co zmniejsza ból i łagodzi stan zapalny - mówiła w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską Ewa Kisielińska, fizjoterapeutka. Warto dodać, że pobyt w kriokomorze pobudza wydzielanie endorfin i poprawia nasze samopoczucie. Dlatego krioterapia może być pomocna w leczeniu depresji, ale nie tylko.

- Krioterapię poleca się przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu silnego bólu lub w ich organizmie utrzymuje się stan zapalny. Dotyczy to m.in. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga także w leczeniu niektórych urazów - mówiła fizjoterapeutka. Pobyt w kriokomorze łagodzi dolegliwości towarzyszące zwyrodnieniu stawów, przyspiesza metabolizm. Mimo że krioterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, to nie każdy chory może z niej skorzystać. Leczenie zimnem nie jest wskazane osobom, które mają niewyregulowane choroby układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze), na ich ciele znajdują się otwarte rany lub zmagają się z chorobą psychiczną. - Dotyczy to przede wszystkim tych pacjentów, którzy mogą źle znieść zamknięcie w małym pomieszczeniu. Krioterapia nie jest też stosowana u dzieci poniżej 14 roku życia - dodała fizjoterapeutka.

Krioterapia - jak się przygotować do zabiegu?

Pobyt w kriokomorze może trwać maksymalnie trzy minuty. Początkowo pacjent przebywa w tzw. przedsionku. Następnie po 30 sekundach wpuszczany jest do właściwej komory. Podczas zabiegu trzeba cały czas się ruszać. Jednak zanim pacjent rozpocznie zabieg, musi się do niego odpowiednio przygotować. - Trzeba mieć na sobie bawełnianą koszulkę lub oraz krótkie spodenki. Dodatkowo na nogi trzeba włożyć skarpety oraz buty, najlepiej drewniaki. Bardzo ważne jest, aby przed wejściem do kriokomory założyć na dłonie rękawiczki oraz dobrze zasłonić uczy - mówiła fizjoterapeutka. Należy także zdjąć wszystkie ozdoby (kolczyki, pierścionki). Przed samym zabiegiem mierzy się jeszcze ciśnienie. - Jeśli pacjent ma wyższe ciśnienie niż 155/90 mm Hg nie będzie mógł skorzystać z zabiegu - dodała.

Nasza reporterka zdecydowała się na własnej skórze sprawdzić działanie krioterapii. Co z tego wyszło? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Zobacz materiału: Kriokomora - leczenie zimnem

Kriokomora – leczenie zimnem
Kriokomora – leczenie zimnem Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości