Profilaktyka zdrowia

"Miałam szczęście, bo dużo o tym wiedziałam". Karolina Gruszka o swojej chorobie

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Stwardnienie rozsiane – życie po diagnozie

Karolina Gruszka jest jedną z najlepszych polskich aktorek. Artystka od pewnego czasu ma kłopoty ze zdrowiem. W Dzień Dobry TVN pierwszy raz opowiedziała o zmaganiach ze stwardnieniem rozsianym i o tym, jak schorzenie zmieniło jej życie.

Karolina Gruszka o stwardnieniu rozsianym

Karolina Gruszka znana jest przede wszystkim ze swoich ról filmowych i teatralnych. Artystka rzadko opowiada o swoim życiu prywatnym. Tym razem zrobiła jednak wyjątek. Na potrzeby kampanii społecznej NEUROzmobilizowani, której celem jest zwiększenie świadomości na temat SM - zdecydowała się pierwszy raz opowiedzieć o swoich doświadczeniach i zmaganiach z SM. - Decyzję o włączeniu się do kampanii NEUROzmobilizowani podjęłam, bo jestem przekonana, że warto głośno mówić i edukować na temat chorób, które dotykają coraz większej części społeczeństwa – a w tym przypadku szczególnie często ludzi młodych, planujących życie, zakładających rodziny, uczących się czy rozpoczynających prace. Również dlatego, że doskonale wiem, z czym mierzy się osoba słysząca diagnozę i żyjąca z chorobą – w 2017 roku zdiagnozowane zostało u mnie stwardnienie rozsiane - mówiła Karolina Gruszka.

Aktorka wyznała, że sporo wiedziała o chorobie. Dzięki temu, gdy zauważyła u siebie pierwsze niepokojące objawy, od razu zgłosiła się do neurologa. Kiedy po badaniach lekarz potwierdził SM, aktorka niemal od razu rozpoczęła leczenie. Niestety pierwszy lek, który otrzymała - nie zadziałał. Kolejna terapia - na szczęście - okazała się skuteczna. - Całkowicie zahamowała chorobę. Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o SM, nie myślę o sobie, jak o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać trochę optymizmu w SM. Normalne życie jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta - dodała.

Stwardnienie rozsiane - jak wygląda leczenie w Polsce?

Mimo że w Polsce dostępne są leki, które potrafią zahamować rozwój choroby, to system leczenia SM wymaga poprawy. - Szereg leków z tzw. pierwszej linii podlega refundacji. Dostępne są również farmaceutyki stosowane u pacjentów, u których preparaty z pierwszej linii okazały się nieskuteczne, ale refundowane są tylko częściowo. Leki o tzw. wysokiej skuteczności, czyli takie, które przyjmuję nie podlegają refundacji. Bardzo chcemy, żeby to się zmieniło - mówiła Karolina Gruszka.

- Im wcześniej wprowadzimy leczenie tym większe są szanse na to, że chorobę uda się zatrzymać. Jeśli zastosujemy leki wysokiej skuteczności na samym początku, to chorzy mogą normalnie żyć, normalnie funkcjonować - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Krzysztof Selmaj, neurolog.

Stwardnienie rozsiane - co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba neurologiczna, z którą w Polsce zmaga się ponad 45 tysięcy osób. Schorzenie najczęściej diagnozowane jest u młodych osób między 20. a 40. rokiem życia. Na SM częściej chorują kobiety. Mimo że medycyna nie potrafi całkowicie wyleczyć SM, to dzięki wczesnemu wykryciu i odpowiednim lekom nad schorzeniem można zapanować i pacjenci mogą prowadzić normalne życie bez żadnych ograniczeń.

- Stwardnienie rozsiane to bardzo zmienna choroba i jej objawy mogą być bardzo różne. Schorzenie prowadzi do uszkodzenia mieliny nerwowej, substancji, która izoluje włókna nerwowe i umożliwia błyskawiczne przewodzenie w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego. Takie uszkodzenia mogą się pojawiać w różnych miejscach. Bardzo często pierwszym objawem choroby są zaburzenia widzenia - mówił specjalista.

Nasz niepokój powinny wzbudzić także zaburzenia koordynacji ruchowej oraz równowagi, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia, mrowienie. - Objawów jest bardzo dużo i mogą one występować w różnych konfiguracjach - tłumaczył ekspert. Badaniem, które pozwala wykryć SM jest rezonans magnetyczny. - To jedyna technika, która pozwala zobaczyć zmiany. Dodatkowo bada się płyn mózgowo-rdzeniowy oraz wykonuje badania z krwi, które pozwalają wykluczyć inne schorzenia - dodał ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości