nękanie

  nękanie

  Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.

    Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie: tajemnicze wiadomości, zaloty i zachowanie przypominające zwykły flirt. Sytuacja zaczyna robić się niebezpieczna, gdy ofiara nie spełnia oczekiwań swojego prześladowcy. O stalkingu w sieci głośno mówi coraz więcej kobiet. Jak bronić się przed natarczywymi osobami? O tym opowiedziała nam Katarzyna Dacyszyn, autorka książki "Kobieta z blizną".  

  15-letniej Laurze życie zniszczyła plotka wymyślona przez jej szkolne koleżanki. Dziewczynka spotkała się z brakiem zrozumienia ze strony pedagogów. Nastolatka była zmuszona zmienić szkołę. Jak pomóc dziecku, które jest nękane w szkole? Co mogą zrobić rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.

  Wiele osób zetknęło się ze zjawiskiem stalkingu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kryminolog dr Joanną Stojer-Polańską i twórcę internetowego Rafała Jarząbka, aby zapytać, jaki jest profil stalkera i jego ofiary oraz jak niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych może zachęcać stalkerów do działania.

  Jak już informowaliśmy w Dzień Dobry TVN, rodzina Małyszów padła ofiarą stalkingu. Tylko u nas Izabela i Adam Małyszowie opowiedzieli o szczegółach tej sprawy. Kiedy zaczęło się nękanie? Kto jest stalkerem? Czy osoba ta została ukarana? I wreszcie, dlaczego rodzina zdecydowała się na upublicznienie danych stalkera?

  Od 4 lat rodzina Małyszów jest nękana przez pewną nastolatkę. Po interwencjach, które okazywały się mało skuteczne Iza Małysz postanowiła ujawnić personalia stalkerki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Jagnę Piwowarską, aby zapytać o definicję stalkingu i przepisy prawne, które go regulują. Dlaczego w Polsce ofiary nękania mają problemy ze skutecznym dochodzeniem swoich praw? Natomiast od dziennikarki show-biznesowej Barbary Pasek dowiedzieliśmy się, którzy z polskich celebrytów byli stalkowani przez swoich psychofanów.

  Pani Bożena jest od trzech lat nękana przez swoich sąsiadów. Jak utrzymuje, zupełnie bezpodstawnie. Dlaczego sąsiedzi uprzykrzają życie Pani Bożeny? Przepis o stalkingu do kodeksu karnego został wprowadzony w 2011 roku. Dlaczego Pani Bożenie nikt do tej pory nie udzielił pomocy? Czy sądy mają problem z interpretacją przepisu? Gośćmi Dzień dobry TVN byli: Anna Barańska, dziennikarka „Superwizjera" i Zbigniew Roman, adwokat.

  Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.