malarstwo

  malarstwo

  Na czym polega artystyczny fenomen rodu Kossaków i jak często ich dzieła pojawiają się na aukcjach? W Dzień Dobry TVN o życiu i dziełach wybitnych polskich malarzy opowiedział Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego.

  W 2009 roku Tymek Przygrodzki był gościem Dzień Dobry TVN. Wówczas 10-letni chłopiec bez trudu kopiował obrazy największych twórców, takich jak np. Wyspiański. Dziś 19-letni Tymoteusz studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czy profesorowie wiedzą, że chłopak jest samoukiem? Jak wygląda jego codzienne życie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.

  Rumunia to Karpaty, Morze Czarne i Dracula. Ale jakie w Rumunii mają przysmaki? Tego Mikołaj Rey dowiedział się w Polsce od Vasilie Trandafira, rumuńskiego artysty, który mieszka w Polsce. Zobaczcie, jakie przysmaki przygotował dla Mikołaja.

  Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.

  Iza Miko przyjechała do Polski na Wielkanoc. Dlaczego, kiedy spędza ją w USA, najdroższym daniem na stole jest sałatka jarzynowa? W Dzień Dobry TVN powiedziała również o swojej pasji - malarstwie. Jak obraz jej autorstwa trafił do domu Michaela Jacksona? I jak to się stało, że zaczęła malować?

  Celem naszych gości, Mariana i Moniki Folga, jest zamalowanie ciała modelki w taki sposób, by zlała się z tłem. Czym malowanie po ludzkim ciele różni się od malowania na płótnie lub kartce? Wymaga specjalnych technik i farb? W Dzień Dobry TVN projekty na ludzkiej skórze.

  Fundacja "Centaurus" zajmuje się zwierzętami, które przeżyły traumę. W ich stajni znajdują się konie, osły i muły. Opieka nad nimi wymaga nie tylko wielkich pokładów miłości, ale również pieniędzy. Opiekunowie Lakusia i Wiesia wpadli na niecodzienny pomysł: aby zebrać fundusze na remont stajni, nakłonili swoich podopiecznych do malowania. W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy dzieła stworzone przez czworonożnych artystów.

  Anna Kalczyńska zabrała nas na spacer po muzeum - Villa la fleur w podwarszawskim Konstancinie. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można podziwiać najwybitniejsze dzieła École de Paris (Szkoły paryskiej), w której zapisali się także polscy artyści. Naszym przewodnikiem był właściciel muzeum Marek Roefler.

  W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa renesansu. Nie mogło tam zabraknąć naszego konesera sztuki Łukasza Radwana. Czyje dzieła możemy zobaczyć na wystawie?

  Justyna Kisielewicz to malarka po warszawskiej ASP. Jej prace były wystawiane w najbardziej elitarnych galeriach sztuki na całym świecie. Jej droga do sukcesu nie należała jednak do najłatwiejszych. Dlaczego? Jej obrazy charakteryzuje wyrazistość i kolor. Są pełne pop-kulturowych symboli. Gdzie malarka szuka inspiracji do pracy? I kto kupuje jej obrazy?

  Eva Halina Rich, którą znamy z programów "Żony Hollywood" oraz "Agent-Gwiazdy" to nie tylko modelka, ale również malarka. Eva najchętniej maluje portrety, bo jak mówi, w twarzach widzi ukryty jest charakter modela. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan zaprosił Evę na sentymentalny spacer po Warszawie. Niespodzianką dla gwiazdy była wizyta w pracowni Andrzeja Fokta. Jak jej się podobało? Co inspiruje Evę do pracy? I kto zaraził ją pasją do malarstwa?

  Maria Strzelecka to artystka wszechstronna. Grała już punk-rocka, projektowała ubrania, malowała obrazy i grała w filmach, między innymi u swojego męża Xawerego Żuławskiego. Która z tych profesji jest obecnie Marii najbliższa? W studiu Dzień Dobry TVN artystka opowiedziała o swoim najnowszym projekcie, jakim było stworzenie animowanego teledysku do piosenki Doroty Masłowskiej "Żona piłkarza". Strzelecka pracowała nam nim aż dwa lata. Dlaczego było to tak czasochłonne zajęcie? I jakie ma plany na najbliższą przyszłość?

  John Porter i Alicja Domańska stworzyli projekt „Alice Left Wonderland", który łączy muzykę i malarstwo. Jak to wygląda? Ona maluje obrazy na żywo, a on śpiewa i gra, a wszystko to współgra ze sobą na poziomie emocjonalnym i artystycznym. Zobaczcie, jak doszło do współpracy.

  "Ekspresja, dramatyzm, siła wyrazu i sugestywność, (...) pełen liryzmu, niezwykle ujmujący, bardzo osobisty, intymny" to cechy charakteryzujące styl Michaela Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem. Łukasz Radwan wybrał się w podróż śladami mistrza, a w studiu Dzień Dobry TVN, o jego twórczości opowiedział nam prof. Antoni Ziemba - historyk sztuki.

  Janina Kraupe-Świderska to polska malarka współczesna. Dlaczego uważa, że do twórczości potrzebna jest artyście samotność? Oprócz malarstwa Janina Kraupe ma wiele innych pasji, między innymi stawia horoskopy i wykłada na Akademii Sztuk Pięknych. Czy lubi dzisiejszą młodzież? Czego się od nich uczy?

  Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.

  Pasją Joanny Wirażki jest malarstwo. 16-latka maluje na liściach. Skąd taki pomysł? Prace, które dziewczyna umieszcza w internecie spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Kto udzielał Joannie pierwszych lekcji malarstwa? I jakie plany na przyszłość ma młoda artystka? Joanna Wirażka i jej mama Anna odwiedziły studio Dzień Dobry TVN.

  Henri Epstein - polski malarz, który większość swojego życia spędził za granicą. Jego dzieła można obejrzeć w muzeum Villa la Fleur w Konstancinie. Wystawa zatytułowana jest „Henri Epstein. Mistrzowie École de Paris”. Dlaczego jego twórczość nie cieszy się zbytnią popularnością w Polsce? Ile obrazów namalował artysta? Co obejrzymy na wystawie i co charakteryzuje malarstwo Epsteina? Muzeum jest prywatne - czy każdy może tam wejść i obejrzeć wystawę? O wystawie rozmawialiśmy z kustoszem muzeum Arturem Winiarskim, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Grzegorz Skawiński to polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz... malarz. Kiedy malowanie obrazów stało się jego pasją? Co daje mu malarstwo? Całą rozmowę dziennikarza Dzień Dobry TVN Łukasza Radwana z Grzegorzem Skawińskim zobaczycie w najbliższą sobotę. Zapraszamy!

  Pani Krystyna Kopel, mimo artystycznych marzeń, została pielęgniarką. Po przejściu na emeryturę trafiła w końcu do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - jednak nie jako studentka, ale modelka. Kto ją namówił do pozowania? Czy odnalazła się wśród młodych studentów malarstwa? Co o swojej pracy powiedzieli nam inni modele?

  O jednej z największych malarek w historii polskiej sztuki, Oldze Boznańskiej, opowiedział nam Łukasz Radwan. Czy rzeczywiście jej obrazy można było kupić za równowartość kilkudziesięciu euro? Wystawę poświęcona artystce można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie!

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN była na otwarciu wystawy malarstwa Iwo Zaniewskiego, guru polskiej reklamy, o którym Iwona Buchner mówi, że jest człowiekiem renesansu. Na tej wystawie zobaczycie obrazy, które Zaniewski namalował w ciągu ostatnich 15 lat.

  Od dziś do 9 listopada 2014 r. w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art będzie można zobaczyć wystawę obrazów Iwo Zaniewskiego, guru polskiej reklamy, który twierdzi, że łatwiej się robi film reklamowy niż maluje obraz. Dlaczego warto zobaczyć wystawę obrazów Iwo Zaniewskiego? Czy w Polsce jest popyt na sztukę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Iwonę Buchner, właścicielkę domu aukcyjnego i Iwo Zaniewskiego.

  Mało kto wiem, że Przemek Kossakowski z wykształcenia jest nauczycielem plastyki. Pod wpływem swoim podróżny namalował obrazy, które przyniósł ze sobą do studia. Tak powstała niezwykła kolekcja portretów uzdrowicieli, którzy wpłynęli na jego życie.

  Maceba to przepięknej urody klacz arabska, która jako jedyna na świecie maluje obrazy. Pierwszy swój obraz namalowała w 2009 r. Jak do tego doszło? I co Maceba potrafi jeszcze robić? O tym powiedziała Dzień Dobry TVN jej właścicielka Bożena Wrona. Kupilibyście obraz namalowany przez Macebę?

  Kalendarz artystyczny "Zdrowie" to wyjątkowy projekt stworzony przez wyjątkowych ludzi. To mini- galeria polskiej sztuki współczesnej. Byliśmy na wernisażu tych prac. Zobaczcie naszą relację. Spotkaliśmy tam Janusza Gajosa oraz Ryszarda Kalisza.

  W naszym modowym cyklu, Zosia Ślotała, tym razem prezentuje matkę i córkę, które projektują damską odzież. Te dwie kobiety udowadniają, że różnica pokoleń nie musi być przeszkodą, a matka z córką mogą ze sobą współdziałać. Zobaczcie ciuchy, które powstają w ich pracowni.

  Jego twórczość to amalgamat obrazów Hieronima Boscha i Salvadora Dali. Dziś ierwszy odcinek naszego cyklu "Warsztat Mistrza". "Na warsztat" wzięliśmy jednego z najpopularniejszych malarzy polskich - Zdzisława Beksińskiego. Artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu, jego syn popełnił samobójstwo. Mówi się o klątwie rodziny Beksińskich. Co jeszcze wiemy o życiu Beksińskiego? O tym, studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli: krytyk sztuki Łukasz Radwan oraz przyjaciel rodziny Beksińskich - Grzegorz Gajewski.

  Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra wybitnej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - Magdalena Samozwaniec znana z ciętych ripost i wyjątkowego poczucia humoru. Niedawno odkryto jest nieznane zapiski.