"Kochanie, będziemy mieli... psa!". Oto obraz polskich singli 30+

Źródło:
Informacja prasowa
Aplikacja randkowa

Obraz smutnej i sfrustrowanej starej panny czy zagubionego i zahukanego starego kawalera odchodzi do lamusa. Single 30+ to ludzie pewni swoich potrzeb i skupieni na pasjach - wynika z raportu przygotowanego przez OpinionWay dla portalu randkowego Meetic. Czym się kierują przy wyborze partnera?

Obraz współczesnego singla 30+

Raczej pies niż dziecko, wspólny spacer chętniej niż siatkówka, portal randkowy, a nie siłownia - tak najnowsze badania obrazują polskich singli w przedziale od 30 do 60 lat. Zebrane informacje odsłaniają ich upodobania, a także oczekiwania wobec ewentualnych partnerów. Ujawniają jak i gdzie szukają drugiej połówki, a także, na co zwracają uwagę w tych poszukiwaniach.

Miłość i związki

Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocnoDzień Dobry TVN
wideo 2/12

- Są to osoby mające oczekiwania, realizujące swoje życie zgodnie z nimi i szukające "wisienki na torcie" w postaci partnera - mówi psycholog par Piotr Mosak. - Idąc dalej tropem owocowych metafor - aktualnie single to już nie są dwie połówki pomarańczy, które dopiero razem tworzą całość, a dojrzałe owoce, poszukujące w życiu partnerstwa - dodaje.

Gdzie single szukają miłości?

Poszukiwania prowadzone są aktywnie i w sposób bardzo różnorodny.

- Współcześni single poszukują i nie zniechęcają się niepowodzeniami - zauważa Piotr Mosak. - Szukają gdzie się da i jak się da. Oczywiście aplikacje randkowe to główny sposób tych poszukiwań dla blisko 40% singli. Na dalszych miejscach znalazły się: spotkania towarzyskie, kluby, miejsca publiczne, znajomi, rodzina - zaznacza.

Kto ma szansę przyciągnąć uwagę? Według analizy single lgną do podobieństw i im ich więcej, tym lepiej. - Kiedy mamy bardzo zindywidualizowany świat, to trudno nam stworzyć związek. Podobieństwo zainteresowań jest ważnym czynnikiem psychologicznym trwałości związku - podkreśla Piotr Mosak.

  • 89% badanych singli stawia na podobne wartości, podobny stosunek do pieniędzy, środowiska i wiary oraz podobne tempo życia,
  • dla 93% ważna jest otwarta głowa,
  • dla 86% poczucie humoru,
  • umiejętność rozbawienia to kompetencja ceniona przez niemal 30% uczestników ostatnich badań.

Czy ktoś, kto spełni cenione kryteria zostanie na całe życie? Mit "tej jedynej" połówki pomarańczy i tu nie wytrzymuje konfrontacji z badaniami. - Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie każdy pragnie być w związku na całe życie – mówi Piotr Mosak i przytacza wyniki, według których aż 65% singli deklaruje, że potrzebuje czegoś więcej, by związać się z kimś na stałe.

- Oznacza to, że single w ostatnich latach rozglądają się za partnerami do wspólnego spędzania czasu: rozwijania hobby, uprawiania sportu, podróży czy po prostu randek. Co ciekawe 42% mężczyzn pragnie ustatkowanego życia, a kobiet 32% - podkreśla ekspert.

Wymarzona pierwsza randka

Obalony mit połówki pomarańczy, spadająca atrakcyjność wizji panny młodej w białej sukni z welonem i obrączki na palcu - czy to znaczy, że romantyzm jest passe? Nie do końca. Gdy poruszyć temat samej randki, wciąż pojawiają się wizje rodem z hollywoodzkich filmów. "Romantyczna kolacja przy świecach i nastrojowej muzyce przy pełni księżyca", "Mężczyzna powinien przynieść róże. Zaprosić na kawę" - w tych wypowiedziach kobiet zdaje się jeszcze wybrzmiewać echo tęsknot za królewiczem na białym koniu, który zauważy, wyłowi z tłumu, przejmie inicjatywę. "Tak mnie wychowano", "nie chcę wyjść na desperatkę" - uzasadniają ankietowane.

"Królewicz" musi jednak uważać, by z otwartością i inicjatywą nie przesadzić. Narzucanie się, pisanie o seksie, dziwne, nietypowe poglądy - uznawane są za sygnał ostrzegawczy, a "pytanie na pierwszej rozmowie o seks, jak lubię, czy lubię, i żeby wysłać nagą fotkę", to coś, co 37-letniej uczestniczce badania od razu włącza czerwone światło i kończy rozmowę. Dla 42-letniego korzystającego z aplikacji randkowych, nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy "informacje profilowe są sprzeczne z tym, co dana osoba mówi o sobie na czacie prywatnym".

A co z wyglądem zewnętrznym? Na poziomie deklaracji, nie jest istotny, w każdym razie mniej istotny niż zainteresowania, upodobania. Zdjęcie według badanych to sprawa drugorzędna. Jednocześnie profile na portalach randkowych, które zdjęć nie zawierają, traktowane są jako podejrzane, mniej przyciągające uwagę.

Natomiast poczucie bezpieczeństwa jest ważne. I tu jest dużo do zrobienia. Zaledwie 30% użytkowników czuje się bezpiecznie korzystając z aplikacji randkowych, wśród kobiet ten odsetek jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 20%. Dlatego ważne jest, by znaleźć takie miejsce, taką przestrzeń, która pozwoli na "wyławianie z tłumu" osób, które w sposób najbardziej zbliżony odpowiadają oczekiwaniom.

- Takie właśnie powinno być zadanie serwisów czy portali randkowych – trafianie w potrzeby singli, które są tożsame z prawdziwym życiem - mówi Piotr Mosak - Dużo informacji, aby móc sprawdzić kto kim jest, wiele cech, aby sprawdzić, na ile do siebie pasujemy, przejrzystość i bezpieczeństwo autentyczności profili, dopasowanie do kryteriów, żeby nie marnować czasu oraz postawienie na nowoczesne środki komunikacji jak rozmowy wideo czy profile incognito - dodaje.

Spędzanie czasu z partnerem

Podstawą relacji - według współczesnych singli - jest zaufanie. To na nim można budować dobry, udany związek – tego zdania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od wieku.

Dla jakości relacji mają znaczenie także wspomniane już wcześniej wspólne lub podobne pasje, ale niekoniecznie wspólne ich realizowanie - tak uważa 39% badanych singli 30+. Wydaje się, że współcześni single kreśląc wizje swoich związków, od razu stawiają na równowagę i harmonię między "razem" i "osobno", między autonomią a zależnością. Do spraw indywidualnych zdaje się zaliczać sport.

- Współczesny singiel jest bardzo aktywny. Uprawia od biegania, roweru, pływania, przez siłownię, po jogę, nordic walking, tenis, siatkówkę i koszykówkę. Zajmuje mu to prawie godzinę dziennie, a w weekendy ponad godzinę - ocenia ekspert.

Natomiast pytany już o aktywność, którą najchętniej podejmowałby z partnerką/partnerem, w 57% wskazuje spacer i kontakt z naturą.

Zwierzęta zamiast dzieci

Jeszcze nie tak dawno nieodzownym elementem rodziny były dzieci, które pojawiały się jako naturalna, oczywista, niemal niekwestionowana konsekwencja stworzenia związku. Raport przygotowany dla Meetic pokazuje, że dla współczesnych singli o wiele ważniejszy od stosunku do dzieci, jest stosunek partnera do... zwierząt, a być może najpiękniejsze, co można usłyszeć z ust ukochanej osoby to: "Kochanie, będziemy mieli... psa!".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Informacja prasowa

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

Pozostałe wiadomości