Związki i seks

Białe związki plagą naszych czasów. Jak odzyskać chęć do seksu?

Związki i seks

Pęd życia i natłok pracy sprawia, że niektóre pary nie mają czasu i siły na seks. Relacje, w których życie seksualne nie istnieje, nazywane są białymi związkami. Czym się charakteryzują i jakie są przyczyny braku bliskości? O tym opowiedział nam seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.

Czym są białe związki i jakie mogą być powody braku życia seksualnego wśród par?

Białe związki to relacje, w których między partnerami nie dochodzi do zbliżeń. Jak przyznał seksuolog, mogą istnieć z wielu powodów. Najbardziej powszechnymi są praca, chęć rozwoju kariery oraz zmęczenie obowiązkami. Istnieją małżeństwa, które nie współżyją ze sobą od wielu lat. Spadek libido może pojawić się także po pojawieniu się dzieci, którym trzeba poświęcić uwagę oraz związanych z tym dodatkowych obowiązków domowych. Chociaż w związku takim brakuje popędu seksualnego, wciąż żywe jest uczucie. Dzięki temu pary takie dalej idą wspólnie przez życie.

Przed pandemią wszyscy byliśmy zabiegani. Zobowiązania, praca zawodowa i dużo atrakcji, siłownia, wyjścia ze znajomymi, to wszystko odciążało rekreację, jaką jest seks. Jak się okazuje, w czasie pandemii wcale nie jest lepiej. Na seks nadal nie ma miejsca. Wielu moich pacjentów odracza sobie seks na koniec dnia, wtedy też są niezwykle zmęczeni

– powiedział Andrzej Gryżewski.

Często brak zbliżeń między dwojgiem ludzi jest przyczyną innych problemów. U mężczyzn mogą to być zaburzenia erekcji. Brak szczerej rozmowy sprawia, że kobiety wpadają w zakłopotanie, czują się mało atrakcyjne i niepożądane. Zaprzestają one czynności zachęcających do współżycia, bo nie chcą także wprowadzać mężczyzny w konsternację. Podobne sytuacje mogą mieć miejsce, gdy jedno z partnerów dopuściło się do zdrady.

Odrębnym rodzajem białych związków są te zawierane z innych pobudek niż uczucie. Warunki lokalowe, trudny dom rodzinny czy czasami po prostu lęk przed samotnością. Nad taką relacją również da się pracować.

Seksuolog przyznał także, że z seksem jest podobnie jak ze sportem. Trzeba go uprawiać, żeby czuć się komfortowo, bezpiecznie, żeby mieć zaufanie do drugiej osoby. Niestety długie przerwy w zbliżeniach powodują zawstydzenie i sprawiają, że partnerzy czują się niezręcznie w sytuacjach intymnych. Powrót do poprzedniego poziomu współżycia bywa trudny, a w partnerach pojawia się lęk, żeby uprawiać seks, a nawet go zainicjować.

Jak można temu zaradzić?

Sposobem na przełamanie tej blokady jest psychoterapia, podczas której para przepracowuje wszystkie lęki i problemy. Jak zdradził seksuolog, metody użyte podczas niej są bardzo indywidualne i zależą od danej sytuacji oraz od potrzeb pacjentów. Partnerzy mogą zdecydować się zarówno na wspólną terapię, na którą przychodzą razem, jak i tę indywidualną.

Zazwyczaj albo trzeba się udać do specjalisty, do psychoterapeuty lub seksuologa, albo trzeba poczytać literaturę naukową

- powiedział.

Takie terapie kończą się sukcesem. Para podczas sesji poznaje siebie na nowo, mówi o tym, na co wcześniej być może nie było czasu. To sprawia, że dwoje ludzi otwiera się na siebie. Po terapii zaczynają nową, zdrową relację, albo uświadamiają sobie, że nie są dla siebie i się rozstają.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości