Styl życia

Tajemnice gry w Quidditcha. Na czym polega ten sport?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Dzień Dobry TVNZagrajmy w Quidditcha

Quidditch to nazwa, która z pewnością jest znana wszystkim fanom "Harrego Pottera" J.K Rowling. W książkach jej autorstwa ta dyscyplina rozgrywana była nad ziemią. W rzeczywistości została sprowadzona na ziemię, a zawodnicy zamiast czarodziejskimi miotłami posługują się rurkami PCV.

Quidditch - dyscyplina przeniesiona z książek

Quidditch to dyscyplina sportu, która powstała w 2015 roku w Norwegii. Choć wszyscy fani książek J. K. Rowling doskonale ją znają. To połączenie rugby, zbijaka i piłki ręcznej.

- W piłce nożnej jest 130 zasad i tego na boisku nie widać, a u nas jest więcej piłek i więcej zasad. Na samym początku było 250 - 260 i wszyscy muszą się tego nauczyć czy przez czytanie czy przez grę - wyjaśnił trener Piotr Kustra.

Zasad jest sporo i opanowanie ich zajmuje czasu. Jednak warto zacząć od umiejętności zdobywania goli, a także trzymania miotły, bo kiedy wypadnie, trzeba robić karne rundy od bramki do bramki.

- Można zdobyć gole na kilka różnych sposobów. Najprostszym jest przerzucenie kafla przez pętlę, drugim sposobem jest przełożenie z przodu albo od tyłu - tłumaczył Łukasz Heil, ścigający.

Quidditch to gra dla kobiet i mężczyzn

W Quidditch grają kobiety i mężczyźni. Na boisku musi być maksymalnie czterech mężczyzn i tyle samo kobiet. Wszystkich obowiązują dokładnie takie same zasady. Choć zawodnicy podkreślają, że przy przewracaniu przeciwników, które jest częścią gry, starają się być nieco delikatniejsi w stosunku do zawodniczek.

Tak jak w "Harrym Potterze" jest też łapanie znicza. - W żadnym innym sporcie coś takiego się nie zdarza - mówił Bogusław Błachut, szukający. - Znicz to była taka mała złota kuleczka, której złapanie kończyło grę. W naszym przypadku zastępuje nam ją osoba, która jest w neutralnej drużynie, zakłada spodenki koloru żółtego i z tyłu ma schowaną piłkę od tenisa w takiej skarpecie. Zadaniem zawodnika z jednej i z drugiej drużyny jest złapanie tej kuleczki zza pleców tzw. właśnie znicza - dodał Patryk Dujka, ścigający.

Drużyna Kraków Dragons jest Mistrzem Polski, a teraz ma w planach podbić Europę.

Zobacz wideo: Tajemnice gry w Quidditcha

Tajemnice gry w Quidditcha
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

    Autor:Daria Pacańska

    Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

    Pozostałe wiadomości