Chrapanie utrudnia życie nam i bliskim. "W ciągu jednej nocy mogą stracić godzinę snu"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Chrapanie nie pozwala spać nam i bliskim
Chrapanie nie pozwala spać nam i bliskim Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Chrapanie to problem, z którym zmaga się wiele osób. Niestety ta przypadłość utrudnia spokojny sen także bliskim. Jak można sobie pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka otolaryngologii Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Jak chrapanie wpływa na zdrowie?

15 marca obchodzimy Dzień Walki z Chrapaniem. To bardzo dotkliwa przypadłość, która utrudnia spokojny sen zarówno nam, jak i naszym bliskim. W studiu Dzień Dobry TVN lekarka, specjalistka otolaryngologii Agnieszka Dmowska-Koroblewska opowiedziała widzom, dlaczego nie możemy ignorować tego problemu.

- Często przychodzą do mnie nie tylko chrapiący pacjenci, ale też osoby, które śpią obok - one w ciągu jednej nocy mogą stracić godzinę snu, bo się wybudzają - tłumaczyła. Chrapanie jest wynikiem nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Może być skutkiem występowania patologicznych zmian w obrębie nosa, gardła lub w obu tych miejscach.

- Jeżeli jest wiotkie opadające podniebienie, w czasie kiedy się położymy na wznak, język cofa się, a podniebienie opada, zapada i wtedy całkowicie blokuje nam drożność dróg oddechowych, co prowadzi do bezdechu, a bezdech to jest już zagrożenie dla życia - opowiadała Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Co zrobić, by przestać chrapać?

Jak można sobie pomóc? Zacznijmy od prostych, domowych sposobów takich jak dobór odpowiedniej poduszki. - Powinna być płaska, ponieważ wysokie ułożenie powoduje zwężenie dróg oddechowych - radziła ekspertka. Nie powinniśmy także spać na wznak. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana pozycji na boczną.

Zadbajmy również o to, co jemy na kolację - powinna być ona lekkostrawna, bogata w błonnik. - Przy chrapaniu częstym czynnikiem jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jeżeli pacjent je późno kolację, to niestety dochodzi do zaostrzenia tych dolegliwości - wyjaśniła. Pamiętajmy, by dbać o prawidłową wagę, unikać alkoholu i starać się prowadzić zdrowy tryb życia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości