Polski kardiolog leczy w Kamerunie. "Wy też możecie być częścią tej misji"

Autor:
Daria
Pacańska
Piotr Rudziński – jedyny lekarz w Abong-Mbang
Piotr Rudziński – jedyny lekarz w Abong-MbangDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Piotr Rudziński jest kardiologiem, ale także miłośnikiem podróży. Na co dzień pracuje w Klinice Choroby Wieńcowej i Strukturalnych Chorób Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Zdecydował się połączyć swoje pasje i leczyć ludzi na całym świecie. Obecnie przebywa na misji charytatywnej w Kamerunie. Zobacz, jak można pomóc.

Piotr Rudziński - lekarz i podróżnik

Zwiedził ponad 80 krajów. Leczył już w Indonezji, Peru, Austrii i USA. Od 30 stycznia przebywa na charytatywnej misji w Kamerunie. Jest aktualnie jedynym lekarzem w Abong-Mbang.

- Codziennie wstaję o 7 rano. Tak naprawdę budzi mnie nie budzik, tylko kogut, jest to świetne przeżycie. Wsiadam na motorek i jadę do pobliskiej przychodni, gdzie czeka już na mnie grupka pacjentów i zaczynam badania - opowiadał Piotr Rudziński w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

W trakcie takiego dyżuru zleca badania laboratoryjne, robi echo serce, ekg i inne. Po takiej diagnostyce zleca podstawowe leki, które są dostępne na miejscu oraz takie, które mógł przywieźć z Polski dzięki zbiórce prowadzonej przed wyjazdem.

Kamerun wybrał przypadkiem. Poczuł, że ma potrzebę wyjazdu na misję i wówczas odezwał się do jednej z fundacji, która organizuje takie podróże. Okazało się, że akurat poszukiwano kardiologa, a nasz rozmówca uznał to za znak.

Polski lekarz w Kamerunie

Piotr Rudziński jest kardiologiem interwencyjnym i na co dzień robi zupełnie inne rzeczy niż w Kamerunie. Tam rozpoznaje choroby, które można leczyć bardzo prostymi metodami, ale dzięki temu znacznie polepsza się komfort życia mieszkańców.

- Zbiórkę prowadzę dzięki fundacji Redemptoris Missio. (...) Zacząłem ją prowadzić przed wyjazdem. Udało się zebrać na razie tyle środków, żeby móc na bieżąco wydawać leki tutaj ludziom, którzy ich potrzebują. Leków starczy mi na jakieś trzy, cztery tygodnie jeszcze. Bardzo proszę o dalsze wsparcie. Wy też możecie być częścią tej misji - podkreślił polski lekarz.

Link do zbiórki znajduje się pod tym linkiem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości