Katarzynki, czyli święto tramwajarzy. Co najbardziej lubią w swojej pracy?

Dzisiaj „Katarzynki” – święto tramwajarzy
Źródło: Dzień Dobry TVN
25 listopada to nie tylko imieniny Katarzyny, ale również tzw. Katarzynki, czyli święto tramwajarzy. Z tej okazji nasz reporter Bartek Jędrzejak wybrał się do Wrocławia, gdzie został pasażerem jednego z najstarszych tramwajów na świecie.

Katarzynki, czyli święto tramwajarzy

25 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich motorniczych. Tego dnia obchodzone są tzw. Katarzynki, czyli święto tramwajarzy. Aby lepiej poznać ich codzienną pracę, Bartek Jędrzejak wybrał się do Wrocławia i spotkał z panem Krzysztofem, motorniczym. Czego życzy się tramwajarzom z okazji ich święta? - Spokojnej służby, prostych torów, cierpliwości i żeby każdy dzień pracy przebiegał jak najspokojniej - mówił pan Krzysztof.

Podczas wizyty we Wrocławiu nasz reporter został pasażerem jednego z najstarszych wagonów na świecie. - To wagon Maximum z 1901 roku. W tym roku zakończyła się jego odbudowa. Takich wagonów przed wojną było 50. Konflikt przetrwało 49 - mówił pan Krzysztof.

Co ciekawe, ten zabytkowy wagon, zanim ponownie wyjechał w trasę, służył za... altanę. - Został odnaleziony w miejscowości pod Wrocławiem. Władze miasta zdecydowały się go odrestaurować. Parce trwały siedem lat - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Co jest najtrudniejsze w pracy tramwajarza?

Praca tramwajarza, motorniczego czy kolejarza nie należy to najłatwiejszych. Wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością za ludzi, których się przewozi. Mimo trudów zdarzają też bardzo przyjemne chwile. - Największą radość odczuwamy wtedy, gdy pasażerowie są dla nas mili. Zdarza się, że częstują nas cukierkami. Potrafią nam też podarować jabłko lub pomidora prosto z działki - mówiła w rozmowie z Bartkiem Jędrzejakiem pani Karolina, tramwajarka.

Co jest największym przekleństwem dla tramwajarzy? Która pora roku dla motorniczych jest najtrudniejsza? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości