Jak zrobić decoupage na drewnie – krok po kroku

deskadrewniana ozdobiona decoupage lawenda
Creative-Family / Getty Images
Decoupage to najpopularniejsza i najprostsza metoda odświeżania drewnianych mebli i przedmiotów. Poprzez naniesienie specjalną techniką wzorzystego papieru na drewno możemy zamienić nudne krzesło w niepowtarzalny mebel, który przykuje uwagę każdego gościa. Jeśli podoba ci się rustykalny styl, również doskonale sprawdzi się u ciebie decoupage na drewnie. Postarzanie przedmiotów tą metodą jest proste i ekonomiczne – nie trzeba kupować nowych mebli, a stare zyskują drugie życie.

Co jest potrzebne do decoupage na drewnie? Jakich materiałów, klejów i farb użyć? Jaka jest najlepsza metoda decoupage na drewnie ? Wyjaśniamy.

 • Decoupage na drewnie – szlifowanie
  • Decoupage na drewnie – malowanie
   • Decoupage na drewnie – jakich użyć materiałów?
    • Klej, lakier i podkład w jednym
     • Jak wykonać decoupage na drewnie
      • Pielęgnacja drewna po decoupage

       Aby właściwie przykleić cokolwiek do drewna, należy najpierw przygotować jego powierzchnię. Drewno jest materiałem bardziej nieprzewidywalnym i nieregularnym od innych wykorzystywanych w rękodziele: szkła czy plastiku. W zależności od rodzaju drewna, które wykorzystujesz, będziesz musiał poczynić kilka kroków, aby je przygotować. Niezależnie od tego, jaką metodę decoupage na drewnie wybierzesz, czy będziesz chciał drewno postarzyć, czy urozmaicić jego kolory, cel jest jeden: na początku musisz sprawić, że powierzchnia drewna była gładka i płaska.

       Decoupage na drewnie – szlifowanie

       Każdy rodzaj drewna, szczególnie jeśli jest to stary mebel, wymaga w pierwszej kolejności szlifowania. Papier lub materiał, który na nie nałożysz, musi leżeć płasko, aby nie tworzyły się bąble, zgrubienia lub inne nierówności. Szlifowania wymaga najbardziej stare drewno, które z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie miało pęknięcia i dziury. Przy decoupage na małych przedmiotach takich jak ramki, skrzynki czy tace szlifować możesz za pomocą papieru ściernego. Jeśli planujesz przerobić całą komodę, biurko czy stół, wygodniejsza będzie elektryczna szlifierka.

       Po zakończeniu czynności przetrzyj drewno wilgotną szmatką. Szlifowanie pozostawia pyłek, który po nałożeniu decoupage z pewnością się uwydatni. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić decoupage na drewnie , pamiętaj o jednym – nawet najmniejsze, ostre kawałki drewna mogą zepsuć końcowy efekt. Dokładność to w tym przypadku najważniejsza cecha, za którą podziękujesz sobie, gdy zobaczysz końcowy efekt.

       Decoupage na drewnie – malowanie

       Tak jak przy malowaniu ściany, tak i w decoupage drewna konieczne jest nałożenie podkładu. Czysta, biała farba będzie do tego idealna. Kiedy już twoje drewno jest dokładnie wyszlifowane i wyczyszczone, nałóż jedną lub dwie warstwy białej farby. To sprawi, że wzór, który przykleisz na drewno, będzie bardziej wyrazisty, a kolory intensywniejsze. Zwolennicy bardziej eklektycznego wyglądu mogą pominąć ten krok lub wybrać farbę o innym kolorze.

       Decoupage na drewnie – jakich użyć materiałów?

       Do decoupage drewna najlepiej sprawdzą się:

       • Tkanina. Lepiej poradzi sobie na drewnie od zwykłego papieru, ponieważ jest materiałem znacznie grubszym. Tkanina będzie potrzebowała dodatkowej warstwy lakieru. Najlepszymi tkaninami do decoupage są: bawełna, koronka, dzianina, satyna, jedwab.
        • Papier. To najprostszy materiał do naniesienia. Należy jednak dostosować rodzaj lakieru, którego użyjemy, do rodzaju papieru. Papier z serwetki będzie przyklejał się do drewna zupełnie inaczej niż gruby papier do pakowania prezentów. Dodatkowo przy nanoszeniu wzoru z gazety należy uważać na tusz, który może się rozmazać, jeśli nie odczekamy, aż całkowicie wyschnie po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru. Świetny papier do decoupage drewna to: serwetki, papier do pakowania, zdjęcia, gazety, katalogi.

         Klej, lakier i podkład w jednym

         Do wykonania większości projektów decoupage przyda się Mod Podge – jest to klej, lakier i podkład w jednym. Mod Podge można kupić w większości sklepów hobbystycznych lub zrobić go w domu.

         Jak wykonać decoupage na drewnie

         1. Po przygotowaniu powierzchni nałóż na drewno pierwszą warstwę Mod Podge.
          1. Nałóż wycinek materiału, następnie użyj wilgotnej gąbki, aby usunąć bąble i zgrubienia.
           1. Pozostaw do wyschnięcia.
            1. Nałóż następne warstwy lakieru. Jeśli mebel będzie często używany lub będzie stał na zewnątrz, zabezpiecz go dodatkowymi warstwami lakieru, pozostawiając za każdym razem do wyschnięcia.
             1. Aby uzyskać wyjątkowo gładkie wykończenie, na sam koniec wygładź powierzchnię papierem ściernym o gramaturze 400.

              Pielęgnacja drewna po decoupage

              Podobnie jak inne meble w twoim domu, przedmioty po decoupage wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli zabezpieczyłeś przedmiot odpowiednią ilością lakieru, aby wyczyścić mebel, powinieneś móc go przetrzeć wilgotną szmatką. Odradza się używania mocniejszych środków czyszczących na powierzchniach zabezpieczonych jedynie lakierem. Jeśli zamierzasz często kłaść na meblu różne przedmioty, połóż w tym miejscu podkładkę lub tackę. Możesz zabezpieczyć powierzchnię również taflą szkła.

              Bibliografia:

              https://www.favecrafts.com/Woodcrafts/How–to–Decoupage–on–Wood

              Zobacz także:

              Zobacz film: Ożywiają meble. Źródło: Dzień Dobry TVN

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości