Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach? "Musimy rozpoznać te niebezpieczne miejsca"

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzachDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Pieniądze nigdy nie były przyjemnym wątkiem w rozmowach i są często traktowane jako tabu. W Dzień Dobry TVN psycholog Piotr Mosak doradził, w jaki sposób poruszać temat finansów z bliskimi i przyjaciółmi. - Boimy się ruszać tego tematu, bo nie wiemy, co on oznacza dla tej drugiej osoby - powiedział.

Dlaczego boimy się rozmów o pieniądzach?

Aż dwadzieścia procent Polaków twierdzi, że ma spore problemy podczas rozmów o pieniądzach, zwłaszcza z bliskimi ludźmi. - Bardzo ważne jest to, żeby nie zaczytać rozmowy od razu o kwotach i pieniądzach, tylko najpierw porozmawiać o tym, czym są dla nas pieniądze. Jak to się rozmawiało w rodzinie, co ja na ten temat uważam, jaki mamy język mówienia, żeby rozpoznać te niebezpieczne miejsca, aby nie czuć się zaatakowanym, wypytywanym, dociśniętym do ściany - powiedział Piotr Mosak.

Kiedy najlepiej rozmawiać z partnerem o pieniądzach? Zdaniem psychologa, najważniejsza jest obserwacja drugiej strony. - Namawiam do tego, aby wychodzić w różne miejsca, żeby trzeba było za coś zapłacić, a może kupić los albo w coś zainwestować, zaplanować wspólny wyjazd. (...) Ludzie nie potrafią rozmawiać, bo w tych pieniądzach jest tak dużo informacji. O tym, czy jestem lepszy, czy gorszy. Jesteśmy społeczeństwem krytykującym i oceniającym - wyjaśnił. - Boimy się ruszać tego tematu, bo nie wiemy, co on oznacza dla tej drugiej osoby, że ona zaraz nas oceni, zaszufladkuje, zaraz będzie wnioskowała na temat mojej osobowości, temperamentu, celów tylko na podstawie tego, ile dziś zarabiam lub w jaki sposób wydaję pieniądze - dodał.

Jak ucinać rozmowę o pieniądzach?

Co w sytuacji, gdy ktoś wypytuje lub komentuje nasze zarobki? Jak wtedy reagować? - Jeżeli mamy dystans do wszystkiego, to traktujemy żartem, przerysowujemy, mówimy: "no tak, bogatemu nie zabronisz" lub wycofujemy się, mówiąc: "dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają" lub "nie wchodźmy w ten temat" - poradził Piotr Mosak.

Czy wspólne konto bankowe z małżonkiem to dobry pomysł? Dowiesz o tym z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości