Styl życia

Jak stać się kobietą z klasą? Jakie cechy ją charakteryzują?

Styl życia

Aktualizacja:
The Image Bank RFMichael Prince/Getty Images

Wiele pań zastanawia się, jak stać się kobietą z klasą lub damą. Warto pamiętać, że klasa nie odnosi się tylko do wyglądu, lecz także do zachowań, postaw, cech charakteru oraz reakcji w różnych sytuacjach.

Kobieta z klasą to osoba, która wyróżnia się spośród tłumu, jednak nic nie musi udowadniać ani przygotowywać się do swojej roli. Kobieta z klasą, wchodząc do pokoju, zwraca uwagę wszystkich obecnych, jednak wcale nie dlatego, że jest nadzwyczajnie piękna lub modnie ubrana, lecz jest szykowna, pełna stylu i dobrze wychowana.

Jakie cechy ma kobieta z klasą?

Kobieta z klasą to osoba, która może być postrzegana na wiele sposobów, w zależności od punktu widzenia. Wśród najważniejszych cech charakteru i zachowań kobiet z klasą można wyróżnić następujące:

 • niewymuszona elegancja,
 • zgodność działań z zasadami savoir-vivre,
 • dobry smak przy wyborze przedmiotów, osób do rozmowy, potraw, filmów,
 • duża wiedza i rozległe horyzonty,
 • umiejętność przyznania się do błędu,
 • dyskrecja,
 • wykonywanie swoich obowiązków,
 • terminowość i uczciwość
 • trzymanie klasy bez względu na okoliczności.

Oczywiście można wyróżnić jeszcze więcej cech, które charakteryzują kobietę z klasą, jednak wiele z nich odnosi się do uroku osobistego, elegancji i szykownego zachowania. W praktyce można uznać, że kobiety z klasą nie kłamią ani nie plotkują i zachowują się jak damy, a nie chichoczące nastolatki. Nie próbują także na siłę odjąć sobie lat lub dodać szyku, a także mają mocny kręgosłup moralny i trzymają się własnych zasad.

Jak powinna wyglądać kobieta z klasą?

Wygląd nie świadczy sam w sobie o klasie, jednak połączony z cechami osobowości i zachowaniami ma ogromne znaczenie. Wśród cech wyglądu kobiety z klasą można wyróżnić:

 • ubranie stosowne do okazji, które nigdy nie pokazuje więcej ciała, niż należy,
 • zadbane i wypielęgnowane dłonie,
 • ubrania dopasowane, czyli ani nie za duże, ani zbyt obcisłe, które warto przymierzyć w sklepie, a nie kupować przez internet,
 • zadbana cera, która jest nawilżona, a makijaż jest delikatny i tylko podkreśla atuty,
 • świeże, umyte włosy,
 • klasyczne i minimalistyczne ubrania,
 • naturalny wygląd, przy czym warto pamiętać, że kobieta z klasą może nałożyć lekki makijaż i pomalować paznokcie, jednak wszystko należy robić z umiarem,
 • wyprostowana postawa.

Warto pamiętać, że wygląd i zachowanie damy zmieniały się na przestrzeni wieków, ponieważ było dostosowywane do nowych wzorców kulturowych i społecznych. Współczesna kobieta z klasą musi prezentować wysoki poziom kultury osobistej, a także pamiętać o wyznawanych przez siebie wartościach zarówno w kontekście wyglądu, jak i zachowania.

Jak być kobietą z klasą?

W XXI wieku bycie kobietą z klasą może być trudniejsze niż wcześniej. Panie nie tylko pracują zawodowo, lecz także często przejmują wiele ról, które jeszcze kilkanaście lat temu były stereotypowo uznawane za męskie. Zmęczenie i łączenie pracy z życiem rodzinnym, opieką nad dziećmi, a także dążenie do własnych celów i realizacja marzeń mogą sprawić, że dbanie o swój wygląd i charakter zejdą na dalszy plan. Aby zrozumieć, jakie zmiany zaszły w społeczeństwie i standardach zachowania, wystarczy przypomnieć sobie różne modele dam i porównać je. Przykładowo, w powieściach Jane Austen damy były kobietami dobrze urodzonymi, które nie pracowały. Z kolei Scarlett O’Hara z „Przeminęło z wiatrem” była kobietą z klasą, która nawet w najtrudniejszych sytuacjach, zarówno osobistych, jak i biznesowych, potrafiła się odnaleźć. W serialu "Gotowe na wszystko" ucieleśnieniem kobiety z klasą była Bree van de Kamp (szczególnie w czterech pierwszych sezonach), która wiedziała, co i kiedy podać, jak się ubrać i co należy powiedzieć. Kobieta z klasą nie powinna być jednak sztywna i zachowawcza na tyle, aby wydawać się oziębłą dla otoczenia, ponieważ ważnym elementem savoir-vivre jest efektywna komunikacja i zdolność do porozumiewania się z innymi. Obecnie, aby być kobietą z klasą, nie można w pośpiechu wrzucić na siebie byle jakich ubrań do pracy ani wymalować się bardzo mocno w taksówce, praktycznie bez lusterka, w drodze na imprezę. Kobieta z klasą ma wszystko pod kontrolą i wie, jak się zachować w konkretnej sytuacji. Nie można także zastąpić klasy zamożnością, ponieważ wiele bogatych kobiet nie może sobie rościć prawa do nazwania ich damami. Pieniądze co prawda ułatwiają dopasowanie stroju, makijażu i zachowania, jednak spore znaczenie ma także wychowanie oraz środowisko, w którym wyrosła dana kobieta. Każda pani, której zależy na byciu kobietą z klasą, może wzorować się na innych postaciach z życia codziennego, filmów lub seriali, ale także zadbać o własny urok osobisty, moralność oraz zachowanie w różnych sytuacjach.

Jak to jest być jedynym mężczyzną w domu? Krzysztof Hołowczyc i socjolog Tomasz Marcysiak komentują. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości