Podróże

Bilety lotnicze są coraz droższe. "Wraz z popytem wróciły wysokie ceny"

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Chaos na lotniskach
Chaos na lotniskachDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jeszcze kilka lat temu bilety na samolot można było kupić za niewielkie pieniądze. Obecnie nie jest to już takie proste, bo ceny biletów bardzo mocno podskoczyły. Dlaczego przeloty są takie drogie? Co można zrobić, aby zapłacić mniej za bilety? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mariuszem Piotrowskim, ekspertem turystyki podniebnej.

Dlaczego bilety lotnicze są takie drogie?

W ocenie Mariusza Piotrowskiego, eksperta turystyki podniebnej za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników. - Mamy w tej chwili taką sytuację, że popyt wrócił. Wraz z popytem wróciły wysokie ceny, bo rok temu, dwa lata temu te ceny były wyjątkowo niskie. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, czyli słaby złoty, inflacja, bardzo droga ropa - wyliczał specjalista.

Trzeba jednak dodać, że wysokie ceny to nie wszystko, z czym muszą mierzyć się podróżni. Na wielu lotniskach brakuje pracowników, a to wprowadza ogromny chaos i sprawia, że tworzą się ogromne kolejki. - To jest trochę związane z niepewnością na rynku. Popyt na podróże lotnicze obudził się niedawno [...], wcześniej linie lotnicze i lotniska, próbując ratować swoje wyniki finansowe, zwalniały tysiące ludzi, a teraz kiedy popyt wrócił, okazało się, że nie ma komu pracować. Nie ma załóg pokładowych, nie ma pracowników lotnisk, brakuje osób do obsługi kontroli bagażowej, kontroli paszportowych - tłumaczył nasz rozmówca.

Co składa się na ceny biletów?

Jeszcze niedawno za bilet np. do Londynu trzeba było zapłacić kilkaset złotych. Obecnie taki przelot kosztuje co najmniej tysiąc złotych. Zadaniem eksperta ta różnica jest spowodowana m.in. wysokimi cenami paliwa. - Paliwo lotnicze jest najważniejszą składową biletu lotniczego. Niestety od wybuchu wojny w Ukrainie ceny ropy biją rekordy. Właściwie jest to, coś, czego nie jesteśmy w stanie przejść - mówił.

Co ciekawe, dochodzi do tego jeszcze czynnik psychologiczny. - Możemy już tego nie pamiętać, ale w 2019 i w latach przed pandemią sytuacja była podobna. Tak naprawdę trochę nas rozbisurmaniły lata 2020-2021, kiedy bilety były super tanie. I teraz, choć są faktycznie drogie, to jednak nie są tak drogie, jak np. w 2019 roku, czy w latach poprzednich - mówił.

Na szczęście, są sposoby, aby za przelot zapłacić mniej. - Musimy regularnie sprawdzać ceny [...], w specjalnych serwisach, które oferują promocyjne ceny - dodał nasz rozmówca. Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: SERGII IAREMENKOSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości