Świat

Giełda na Wall Street w Nowym Jorku – co warto wiedzieć?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bloomberg Creative/Getty ImagesWall Street

Wall Street i giełdę, która tam się znajduje, określa się często finansowym centrum świata. Ulica Wall Street znajduje się w południowej części Manhattanu, w dzielnicy finansowej. Była pierwszym miejscem, w którym swoją stałą siedzibę znalazła NYSE, czyli Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Jakie są najważniejsze informacje o Wall Street?

Wall Street – podstawowe informacje

Przy Wall Street znajdują się najważniejsze instytucje finansowe Stanów Zjednoczonych. Są to m.in. NYSE (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych), NYMEX (Nowojorska Handlowa Giełda Papierów Wartościowych), AMEX (Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych) czy NYBOT (Nowojorska Komisja Handlu). Niedaleko Wall Street swoją siedzibę ma też Bank Rezerw Federalnych. Oprócz tego znajdują się tu biura wielu banków i organizacji finansowych.

Nazwa ulicy nawiązuje do tego, że w XVII wieku znajdował się tu drewniany płot, stanowiący granicę Nowego Amsterdamu. Początkiem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych było utworzenie w 1972 r. związku Porozumienie Platana Zachodniego. Rozwój Wall Street i całej Dzielnicy Finansowej był bardzo dynamiczny, jednak został zahamowany w 1929 r., gdy nastąpił krach na giełdzie, uważany za początek Wielkiego Kryzysu. Po kryzysie ulica znów zyskała na znaczeniu i zaczęły się tu sprowadzać najważniejsze instytucje finansowe w kraju. W ostatnich latach wiele z nich opuściło jednak słynne Wall Street na rzecz New Jersey lub innej części Manhattanu. Wciąż jednak Wall Street jest synonimem finansowego centrum USA.

W historii Stanów Zjednoczonych Wall Street było kilkakrotnie "świadkiem" najważniejszych wydarzeń w kraju – m.in. odbyła się tu inauguracja Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Będąc w pobliżu Wall Street, warto zajrzeć do znajdującego się tu Museum of American Finance, gdzie poznamy wiele ciekawych historii związanych z historią Wall Street.

Wall Street w kulturze

Wall Street, centrum finansowego świata, rozbudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że wątek Wall Street często pojawia się w filmach lub książkach. Każdy chciałby poznać sekrety z życia finansistów pracujących w tym miejscu. Jedną z pierwszych książek, która opowiada o życiu na Wall Street, jest opowieść "Skryba Bartleby: Historia z Wall Street" Hermana Melville’a, mówiąca o życiu i zmaganiach bogatego prawnika. Wall Street pojawia się też w popularnej powieści "The Sound and the Fury" Williama Faulknera. Niezwykle dużą popularność na całym świecie zdobył film "Wall Street" z 1987 r., który pokazuje sposób postrzegania tego specyficznego miejsca przez opinię publiczną. Słynna ulica pojawia się też w wielu superprodukcjach, m.in. w "Szklanej Pułapce 3". Jednak jednym z najbardziej popularnych filmów jest "Wilk z Wall Street" z Leonardo di Caprio w roli głównej, dramat biograficzny wyreżyserowany przez Martina Scorsese. Twórcy scenariusza filmu skorzystali ze wspomnień Jordana Belforta, byłego maklera giełdowego.

Byk z Wall Street – figurka, która jest symbolem

Jednym z symboli Wall Street jest słynny pomnik byka. Byk na Wall Street (ang. Charging Bull , czyli Szarżujący Byk) to brązowy pomnik znajdujący się niedaleko nowojorskiej giełdy. Byk z Wall Street jest jednym z symboli Nowego Jorku. Pomnik waży 3200 kg, mierzy 3,4 m wysokości i 4,9 m długość. Posąg przedstawia szarżującego byka, który ma opuszczoną głowę i pochylony tułów. Nowojorscy maklerzy giełdowi uważają zwierzę za maskotkę swojego zawodu. Ponadto rzeźba jest jedną z najchętniej fotografowanych atrakcji Nowego Jorku. Według legendy dotknięcie genitaliów byka z brązu przynosi pomyślność finansową.

Autor pomnika to Arturo Di Modica. Według jego idei rzeźba miała być symbolem siły i mocy amerykańskiego narodu, który był w stanie podnieść się po kryzysie finansowym z 1987 r. Koszt wykonania pomnika został w całości pokryty przez autora projektu i wyniósł aż 350 tys. dolarów. Ciekawostką jest fakt, że pomnik byka został ustawiony w pobliżu nowojorskiej giełdy bez wymaganych zezwoleń. Przez lata byk stał przy nowojorskiej giełdzie sam, jednak gdy 7 marca 2017 r. naprzeciw pomnika ustawiono rzeźbę Nieustraszonej Dziewczynki, wieści o tym wydarzeniu obiegły cały świat. Autor rzeźby byka z Wall Street wyraził jednak sprzeciw i poprosił o przeniesienie swojego pomnika, ponieważ jego zdaniem Nieustraszona Dziewczynka zmieniła wymowę jego dzieła.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images

Pozostałe wiadomości