Świat

Czy warto pojechać na wakacje do Egiptu?

Świat

Aktualizacja:
Egipt, piramidy

Do niedawna Egipt należał do ścisłej czołówki państw najchętniej odwiedzanych przez turystów. Przyciąga pięknymi widokami i kurortami, gdzie można spędzać czas, zwiedzając zabytki lub nurkując. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Egiptu.

Zobacz też: Egipt. Atak na autokar z turystami >>> 

Do Egiptu turyści przyjeżdżają przez cały rok. Zachwyca ich słoneczna pogoda, piękne krajobrazy i bogata oferta sposobów spędzenia czasu w atrakcyjny sposób.

Wakacje Egipt – czy to dobry kierunek?

Egipt to kraj, do którego co roku przyjeżdżają turyści z całego świata. Przyciąga ich tu przede wszystkim rewelacyjna pogoda, gdyż nawet w chłodniejszych miesiącach temperatura powietrza oscyluje wokół 22℃. Niezmiennie od wielu lat największą popularnością cieszą się kurorty, z których słynie Egipt – Hurghada i Szarm El Sheikh. Coraz większą popularność zyskują też: Dahab, Taba, Soma Bay oraz Kair, stolica Egiptu . Turyści, którzy nie lubią tłumów, wybierają mniej znane kurorty, zwłaszcza, że ich infrastruktura nie ustępuje najpopularniejszym wakacyjnym miejscowościom.

Dlaczego warto pojechać do egipskiej Hurghady?

Hurghada to dawna osada rybacka, gdzie początkowo przyjeżdżano przede wszystkim dla morskich kąpieli i piaszczystych plaż. W latach 80. XX zaczęto tam budować hotele i szybko Hurghada przerodziła się w luksusowe centrum turystyczne. Dla wielu turystów wakacje w Egipcie są niekompletne, jeżeli nie odwiedzą tego kurortu. Oprócz tego, że znajduje się tam wiele ekskluzywnych restauracji i hoteli, to jest to przede wszystkim jedna z największych baz nurkowych, nie mniej popularnych niż egipskie piramidy . Ulubionym miejscem miłośników nurkowania jest zatoka Makadi, odległa od kurortu o 35 km. Można tam zobaczyć rafy koralowe, a nawet wraki statków. Egipt i jego temperatura sprzyja nurkowaniu i można robić to przez cały rok. Na miłośników wodnych atrakcji czekają również rejsy niewielkimi łodziami podwodnymi i wizyta w parku wodnym.

Zobacz też: Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie? >>> 

Co warto zobaczyć w egipskim Sharm El Sheikh?

Informacje o Egipcie można znaleźć z wielu przewodnikach turystycznych. Każdy z nich wspomina o Sharm El Sheikh – najpopularniejszym obok Hurghady egipskim kurortem, odwiedzanym każdego roku przez rzesze turystów. Otoczony jest zatokami Shark Bay, Maya Bay i Naama Bay. Wakacje w Egipcie w tym miejscu pozostawiają wiele wrażeń, gdyż znajduje się tam wiele piaszczystych plaże, piękne rafy koralowe oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, jak np. kitesurfing, windsurfing czy latanie paralotnią za motorówką. Również na nurkowanie w Egipcie warto wybrać się do Sharm El Sheikh.

Sharm El Sheikh cechuje się świetną lokalizacją, niedaleko od popularnych zabytków starożytnego Egiptu i egipskiej stolicy . Można stamtąd udać się na Synaj, czyli Górę Mojżesza, gdzie według Biblii zostały przekazane tablice z dziesięcioma przykazaniami.

Współczesnym egipskim językiem jest język arabski, choć bez problemu można się posługiwać językiem angielskim – w tamtejszych szkołach angielski jest obowiązkowy. Co do pozostałych atrakcji, to są nimi m.in. przejażdżki quadami po pustyni czy rejsy łodziami.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Wakacje w Egipcie można spędzać w miesiącach letnich, ale równie dobrze można odwiedzić Egipt w grudniu, styczniu lub lutym. Można też zdecydować się na Sylwester w Egipcie. O każdej porze roku będzie to świetne miejsce do nurkowania lub wylegiwania się na plaży.

Zobacz też: Wyprawa w Beskid Niski – ciekawe miejscowości, atrakcje, szlaki piesze i rowerowe >>> 

Wyjazd do Egiptu nie będzie pełny bez zwiedzenia cudów starożytnego świata. Do najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych należą:

  • Piramidy w Gizie – wybudowane w XXV wieku p.n.e., uznawane za symbol Egiptu oraz zaliczane do siedmiu cudów świata. To jedne z zabytków starożytnej egipskiej religii , obejmujące kompleks piramid, w tym dwie piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Inną atrakcją turystyczną w Gizie jest także Wielki Sfinks – posąg faraona Chefrena przedstawiający go jako lwa z ludzką głową.
  • Dolina Królów – znajduje się na terenie Teb i jest miejscem, w którym spoczywają egipscy władcy z okresu od XVIII do XX wieku p.n.e.
  • Piramida schodkowa Dżesera – to najstarsza piramida, wybudowana ok. 2650 roku p.n.e. Wokół niej znajduje się okręg grobowy otoczony murem. Warto zaplanować jej zwiedzanie podczas urlopu w Egipcie.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Egiptu?

Informacje o Egipcie i jego atrakcjach można znaleźć w wielu różnych źródłach, warto jednak przygotować się też nieco bardziej praktycznie. Dominującą religią Egiptu jest Islam. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na ubiór, szczególnie podczas poruszania się poza rejonami turystycznymi – noszenie minispódniczek, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Religia w Egipcie stanowi dla wielu mieszkańców ważną część życia.

Bez względu na to, czy zatrzymamy się w porcie w Egipcie , czy w jakimkolwiek innym miejscu, warto pamiętać o tym, by pić wodę butelkowaną, a nigdy z kranu – jest ona najczęściej niezdatna do spożycia.

Wycieczki do Egiptu najtańsze są zazwyczaj w październiku. Istnieje wówczas szansa, że niektóre z atrakcji, takie jak np. egipski rejs po Nilu , również będą miały korzystne ceny. Zima w Egipcie jest w tym samym czasie, co w Polsce, lecz wygląda zupełnie inaczej. Każdy, kto lubi ciepło i piaszczyste plaże, powinien rozważyć spędzenie urlopu w Egipcie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości