Split wprowadza ograniczenia dla turystów. Latem mogą posypać się wysokie mandaty

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
onet.pl
Split, Chorwacja

Split to kolejne chorwackie miasto, które postanowiło ukrócić swawole turystów. Niejednokrotnie zdarzało się, że do licznych zabytkowych świątyń wchodzili roznegliżowani odwiedzający. Od teraz miasto będzie karać niesfornych turystów mandatami w wysokości nawet 150 euro.

Turystyczny Split

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Ważny ośrodek gospodarczy i administracyjny kraju. Turyści spędzający tu wakacje mogą udać się na plaże lub zdecydować się na wycieczkę promem na którąś z sąsiadujących wyspy, takich jak Brač, Korčula, Vis, Čiovo, Hvar.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W Splicie panuje unikalny klimat spokojnego, nadmorskiego miasteczka. Miasto posiada zabytki mające ponad 2 tysiące lat. Największą atrakcją jest Pałac Dioklecjana. Zwiedzaniu miasta sprzyja pogoda. Latem w Splicie jest sucho, średnia temperatura w lipcu wynosi ponad 25 st. Celsjusza, a w styczniu zaledwie 7 st. Miasto zachwyca także pięknem wybrzeża. Tutejsze plaże cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.

Najczęściej osoby przyjeżdżające poznać to chorwackie miasto, wiedzą już, co warto w nim zobaczyć. Kilkutysięczne zabytki przyciągają pasjonatów podróży. W mieście znajduje się m.in. klasztor franciszkański mieszczący się w dzielnicy Poljud i pochodzące z IX i XV wieku kościółki na pagórku Marjan. Jedną z wizytówek miasta jest także pomnik Grgura Ninskiego. Podobno dotknięcie jego wielkiego palca u lewej nogi przynosi szczęście. Zanim jednak sięgniemy po odmieniony los, upewnijmy się, czy nasz ubiór jest odpowiedni.

Ochrona chorwackich zabytków

Split poszedł w ślady Dubrownika. Władze miasta zakazały chodzenia po zabytkowym centrum miasta w bikini lub bez koszulki (w przypadku mężczyzn). Zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Radę Miasta, osoby przyłapane na chodzeniu w jego historycznej części w nieodpowiednim stroju, będą karane grzywną. Rozporządzenie przewiduje karę w wysokości 150 euro (ok. 705 zł).

- W strefie A (centrum kulturalno-historyczne) obowiązuje zakaz przebywania w przestrzeni publicznej w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub bez ubrania - stanowią nowe przepisy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości