Polska

Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki

Polska

Aktualizacja:
Siklawa - wodospad

Wielka Siklawa nie bez powodu nazywana jest królową polskich wodospadów. Jest jedną z głównych atrakcji wycieczek Doliną Roztoki i obowiązkowym punktem pieszych wypraw po Tatrach Wysokich. Zachwyca zarówno swoim ogromem (to największy wodospad w Polsce), jak i malowniczym położeniem. Do wyprawy trzeba się jednak dobrze przygotować. Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa?

Czytaj więcej: Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Najważniejsze atrakcje, pogoda >>>

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, dawniej Siklawa Woda) spada z progu Ściany Stawiarskiej, która oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Składają się na niego dwie lub trzy (w zależności od poziomu wody w Roztoce) strugi, opadające malowniczo z wysokości 70 metrów. Dojście nad wodospad nie jest trudne – jak do każdej górskiej wyprawy trzeba się jednak do niego solidnie przygotować. Podpowiadamy, jaki szlak wybrać i czego nie może zabraknąć w naszym plecaku.

Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa?

Planując wyprawę w góry – nawet jeśli trasa jest stosunkowo prosta – musimy przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne i mieć ze sobą wystarczającą ilość jedzenia i picia. Wodospad Siklawa znajduje się na wysokości około 1600 m n.p.m. – pamiętajmy, że na tak dużej wysokości temperatura znacznie obniża się, przez większą część roku możemy tam również natrafić na śnieg, który powyżej wysokości 1800 m n.p.m. zalega przez cały rok. Warto więc dobrze zaplanować wycieczkę, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności – szczególnie jeśli planujemy wyprawę z dziećmi. Czego nie może zabraknąć w naszym plecaku?

Zobacz też: Tunezja – afrykański raj dla turystów >>>

  • Mapa – dobra mapa to podstawa każdej górskiej wyprawy. Planując wycieczkę nad Wodospad Siklawa, przemyślmy wcześniej trasę, zwracając uwagę na czas przejścia i biorąc poprawkę na ewentualne postoje.
  • Naładowany telefon komórkowy – telefon jest niezbędny, jeśli trzeba będzie zadzwonić po pomoc. Warto jednak mieć na uwadze, że na znacznych wysokościach zasięg może zanikać lub może go nie być w ogóle.
  • Apteczka – weźmy ze sobą również najpotrzebniejsze leki – jak choćby tabletki przeciwbólowe – i podstawowe zabezpieczenie w przypadku urazów – plastry, bandaż i coś do odkażenia rany.
  • Odpowiednie obuwie – dobre, wygodne buty to podstawa udanej górskiej wyprawy. Ważne, aby buty miały solidną podeszwę i sięgały za kostkę – uchroni nas to przed złamaniem lub skręceniem kostki – szczególnie jeśli trasa wiedzie po kamienistym terenie.
  • Ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne – nawet, jeśli na dole panuje lato, w wysokich górach temperatura na pewno będzie niższa, może też nagle zacząć padać. Nie zapomnijmy również o czapce i rękawiczkach.
  • Zapas jedzenia i picia – bardzo ważne, szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi.
  • Krem ochronny z filtrem – przyda się zarówno latem, jak i zimą – kiedy słońce dodatkowo odbija się od śniegu.

Jak dojść nad Wodospad Siklawa? Trasa szlakiem zielonym

Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny, biegnący od schroniska w Dolinie Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Możemy do niego dojść szlakiem czerwonym, który zaczyna się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Jeśli planujemy kilkudniową górską wyprawę, możemy również wspiąć się wcześniej inną trasą do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (wybierając np. szlak niebieski) i podziwiać Wodospad Siklawa schodząc szlakiem zielonym. Wybór zależy od oceny naszej kondycji i panujących warunków pogodowych.

Zobacz też: Istria – malowniczy półwysep północnej Chorwacji >>>

Jak najłatwiej dostać się nad Wodospad Siklawa? Trasa prowadząca od parkingu w Palenicy Białczańskiej jest zdecydowanie najłatwiejsza, poleca się ją również rodzinom z dziećmi. Planując wyprawę, weźmy pod uwagę duże obłożenie trasy (szczególnie w sezonie letnim) i rozpocznijmy wycieczkę jak najwcześniej, aby znaleźć miejsce na parkingu. Możemy również rozpocząć po stronie słowackiej, którą wybiera znacznie mniej turystów.

Jeśli planujemy zobaczyć Wodospad Siklawa, możemy zatrzymać się w Zakopanem lub Bukowinie Tatrzańskiej. Do Palenicy Białczańskiej z Zakopanego warto podjechać samochodem (trasa zajmuje ok. 40 minut) lub autobusem. Jaki szlak wybrać, aby dojść nad Wodospad Siklawa?

  • Szlak czerwony – wycieczkę rozpoczynamy szlakiem czerwonym, który wiedzie asfaltową drogą od parkingu aż do Morskiego Oka. Trasa nie jest trudna i w większości wiedzie przez las. Szlakiem czerwonym po 2 godzinach marszu dochodzimy do efektownych Wodogrzmotów Mickiewicza – to pierwszy wielki wodospad na naszej drodze. Jest to dobre miejsce na odpoczynek i przekąskę, ponieważ teraz czeka nas intensywna wspinaczka.
  • Szlak zielony – od Wodogrzmotów Mickiewicza do Wodospadu Siklawa prowadzi szlak zielony – przejście trasy zajmuje około 2 godzin. Szlak prowadzi początkowo kamienną leśną drogą, potem zaś przechodzi w stromą górską ścieżkę, prowadzącą wzdłuż potoku Roztoka. Trasa jest niezwykle malownicza, długo biegnie bowiem odcinkiem bezleśnym. Wymaga jednak dość dobrej kondycji i wygodnego obuwia.

Nad Wielką Siklawę warto wybrać się w słoneczny dzień , po obfitych opadach deszczu. Rozpylone kropelki wody tworzą wtedy malownicze i liczne tęcze wokół wodospadu.

Zobacz także Dolina Strążyska – idealne miejsce na spokojny spacer w górach

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości