Podróże

Michał Cessanis zachwycony Ołomuńcem. "Piękniejszej starówki dawno nie widziałem"

Podróże

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia w Ołomuńcu
Do zobaczenia w Ołomuńcu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ołomuniec to położona zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy perełka architektoniczna na Morawach. Tę dawną stolicę regionu, która od samego początku istnienia urzeka bogato zdobionymi kamienicami oraz barokowymi rzeźbami, odwiedził z ekipą Dzień Dobry TVN Michał Cessanis.

Historia starówki w Ołomuńcu

Michał Cessanis zawitał do czeskiego miasta Ołumuniec, w którym podziwiał uroki zabytkowych budynków. Największe wrażenie zrobiła na nim tamtejsza starówka. - Piękniejszej dawno nie widziałem - oznajmił podróżnik.

Ołomuniec dzięki swojemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych od wieków przyciągał kupców, naukowców i artystów z całej Europy. Został jednak zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej.

- To miasto posiada drugą największą starówkę w byłej Czechosłowacji. (...) Zostało odnowione w XVII/XVIII wieku - opowiadał Stefan Blaho, mieszkaniec Ołomuńca.

Villa Primavesi w Ołomuńcu

Michał Cessanis wraz z ekipą Dzień Dobry TVN przeniósł się ze starówki do położonej nieco dalej secesyjnej willi, której wnętrza robią ogromne wrażenie na zwiedzających.

- Dom powstał w 1906 roku. Zbudowała go rodzina Primavesi. Byli to bogaci włoscy bankierzy. Przyjechali tutaj pod koniec XIX wieku. Zachowało się prawie wszystko. Klatka schodowa, oryginalna, drewniana jadalnia, mozaiki i witraże - pokazywała Jana Krausova z Villi Primavesi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości