Podróże

Bałchasz – miasto i jezioro w Kazachstanie. Najciekawsze miejsca turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Bałchasz to jedno z piękniejszych miast w Kazachstanie, położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Nie jest oblegane przez turystów, co do niedawna wynikało jeszcze z obowiązku ubiegania się o wizę. Obecnie, gdy podróż do Bałchasza nie wiąże się z tyloma formalnościami, jezioro i miasto stają się obowiązkowym punktem podróży dla wszystkich, którzy lubią kontakt z naturą, a jednocześnie nie chcą wyjeżdżać na wieś.

Bałchasz znajduje się w południowo-wschodniej części Kazachstanu. Leży nad północnym brzegiem jeziora Bałchasz. Do 1936 roku miasto funkcjonowało pod nazwą Bertys. Pierwsze budynki na terenie obecnego Bałchaszu zaczęły pojawiać się w 1928 roku, kiedy to odkryto złoża miedzi. Początkowo w miasteczku żyli wyłącznie robotnicy pracujący w nowo powstałych hutach. Bałchasz dużą popularność zyskał dopiero w 1967 roku, gdy na londyńskich targach uznano, że miedź wydobywana w tym regionie jest najlepsza na świecie. Zwiększyło to zainteresowanie miastem, a w rezultacie zachęciło więcej osób do przeprowadzki i osiedlenia się na tych terenach. Po rozpadzie ZSRR Bałchasz ponownie utracił swoje ekonomiczne znaczenie, obecnie sytuacja jest jednak ustabilizowana, a do miasta ponownie przyjeżdża coraz więcej ludzi. Odkąd Kazachstan otworzył swoje granice dla obcokrajowców, w tym dla Polaków, turyści chętnie odwiedzają kraj w celu poznania nowej kultury i kazachskich krajobrazów. Warto przy okazji wizyty w innym większym mieście wybrać się do Bałchasza i zapoznać z tutejszą piękną przyrodą oraz zabytkami. To świetne miejsce do odpoczynku na łonie natury.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jezioro Bałchasz – na czym polega jego wyjątkowość?

W Bałchaszu znajduje się jezioro o takiej samej nazwie, należące do jednego z najbardziej wyjątkowych naturalnych zbiorników wodnych. Jezioro Bałchasz jest jeziorem bezodpływowym, składającym się z dwóch połączonych ze sobą części o zupełnie innym składzie wody. W zachodniej, płytszej części jeziora występuje woda słodka, a we wschodniej i głębszej – słona. Jezioro Bałchasz było i nadal jest obiektem wielu badań naukowych. Jak udało się ustalić, przyczyną takiej anomalii, jaką jest występowanie dwóch różnych rodzajów wód w jednym zbiorniku, jest wyjątkowo wąskie połączenie obu części jeziora, które nie pozwala na ich mieszanie się. Do zachodniej części jeziora, za sprawą rzeki Ili, przedostają się topniejące śniegi, które mają znaczący wpływ na słodkość wody.

Bałchasz w Kazachstanie – co warto wiedzieć o mieście?

Choć Bałchasz nie należy do dużych miast, wyróżnia się bardzo nowoczesną architekturą i dobrze rozplanowaną infrastrukturą. Jest miastem przemysłowym, w którym największy udział mają zakłady i fabryki związane z wydobywaniem miedzi, przemysłem chemicznym oraz spożywczym. To, o czym doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy, a co czasem zwraca uwagę turystów, którzy nie są w mieście tylko przejazdem, to fakt, że Bałchasz ma ściśle wydzielone strefy przemysłowe oraz tereny zielone. W dzielnicach mieszkalnych znajduje się wiele parków i skwerów obsadzonych piękną roślinnością. W Bałchaszu w Kazachstanie panuje klimat kontynentalny, co oznacza niezwykle mroźne zimy i upalne lata. W ciągu roku temperatura może zmieniać się od -40℃ do +40℃. Turyści preferują przyjeżdżać do miasta latem, ponieważ to właśnie o tej porze roku można znaleźć najciekawsze rozrywki. W Bałchaszu zainteresować mogą piękne plaże i lasy. Wielbiciele sportu i wędkarstwa również znajdą wiele atrakcji dla siebie.

Bałchasz – jak się tu dostać?

Do Bałchaszu można dostać się, kupując bilet na samolot, pociąg lub autobus. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń z krajami Europy, dlatego podczas podróży należy wziąć pod uwagę konieczność wcześniejszego przylotu do jednego z większych miast Kazachstanu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie trasy najpierw do Karagandy, czyli stolicy obwodu, a dopiero później do Bałchaszu.

Co warto zobaczyć w Bałchaszu?

Oprócz jeziora Bałchasz, które gwarantuje niezapomniane widoki i niepowtarzalny kontakt z przyrodą (m.in. za sprawą możliwości obserwacji ponad 120 gatunków ptaków oraz 20 gatunków ryb), w okolicy znajduje się również kilka typowo zabytkowych, turystycznych miejsc. Po zwiedzaniu warto udać się na jedną z plaż, słynących z niezwykle przejrzystej wody i charakterystycznego ciemnoczerwonego piasku, który powstał ze względu na znajdujące się w ziemi złoża miedzi. Co warto zobaczyć w Bałchaszu i okolicach?

  • · Bektau-Ata – pasmo górskie, osiągające 1 kilometr wysokości. Przy dobrej pogodzie wejście na górę pozwala na podziwianie krajobrazów na odległość nawet do 100 kilometrów. W tamtejszych lasach można spotkać wiele rzadkich, często również chronionych gatunków roślin. · Plac Niepodległości – jedno z głównych miejsc w mieście. Znajduje się na nim pomnik bohatera, który walczył o niepodległość Kazachstanu. · Pomnik Samolotu MiG – będący w Bałchaszu symbolem siły i odwagi, ma podkreślać rozwój całego Kazachstanu pod względem ekonomicznym.

W Bałchaszu można zobaczyć również: pierwszy pociąg, który przywiózł do miasta wydobyte złoża miedzi, pomnik poświęcony Bałchaszom, rzeźbę znanego artysty Kazachstanu oraz czołg "T-34".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Panikhin/ Getty Images

Pozostałe wiadomości