Podróże

Z czego słynie Chile? Największe atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chile, Ameryka Południowa

Chile w Ameryce Południowej to kraj, który oferuje turystom wiele atrakcji – piękne plaże, pustynie, tropikalne lasy i ciekawe zabytki. Jakie miejsca warto zobaczyć w Chile?

Republika Chile leży w aż czterech strefach klimatycznych, dzięki czemu krajobraz tego południowoamerykańskiego państwa jest niezwykle zróżnicowany. Znajdziemy tu zarówno pustynie, wysokie góry, lodowiec, jak i wiecznie zielone lasy. Oprócz pięknej przyrody zwiedzający mogą podziwiać malownicze miasta z cennymi zabytkami. Jakie atrakcje czekają na turystów w Chile?

Chile – stolica. Co warto zobaczyć w Santiango?

Stolica Chile, Santiago de Chile, jest idealnym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania tego interesującego kraju. Santiago leży u podnóża majestatycznych And. Ze względu na swoją kolonialną przeszłość niezwykle przypomina europejskie miasta. Zwiedzanie stolicy możemy zacząć od głównego placu Plaza de Armas, przy którym znajdują się m.in. piękna katedra, ratusz czy Narodowe Muzeum Historii. Dzielnica Barrio Italia, do której można dostać się metrem, uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych części miasta – na urokliwych uliczkach znajdują się sklepy z antykami, galerie i kawiarenki. Innymi atrakcyjnymi dzielnicami są Bellavista i Brasil. Również tutaj nie brakuje galerii lokalnych twórców, pięknych murali i ciekawej architektury. W tych dzielnicach panuje luźna, artystyczna atmosfera.

Panoramę miasta możemy podziwiać ze wzgórza Santa Lucia. To popularne wśród mieszkańców stolicy Chile miejsce na romantyczne spacery. Najlepiej wybrać się na wzgórze tuż przed zachodem słońca – widok na miasto jest wtedy najpiękniejszy. Innym wzgórzem jest San Cristobal, na które można dostać się kolejką linową.

Będąc w Santiago, możemy też udać się na krótką wycieczkę do leżącego w pobliżu miasta Valparaiso, uważanego za jeden z najpiękniejszych portów na świecie. Miasto charakteryzują malownicze, kolorowe domy, liczne, pięknie udekorowane schody i kolejki – jeden z głównych środków transportu.

Chile – zwiedzanie kraju

Chile słynie z jednej z najbardziej suchych pustyni na świecie – Atakamy. Znajduje się ona w północnej części kraju, w strefie zwrotnikowej. Roczna suma opadów wynosi nie więcej niż 100 mm. Niektóre części pustyni przypominają krajobraz na Marsie.

Z kolei na południu kraju znajduje się Park Narodowy Torres del Paine. Nie brakuje w nim pięknych lasów, jezior i wysokich gór, a nawet lodowców. W parku wytyczono ponad 250 km pieszych szlaków pozwalających na podziwianie pięknej przyrody.

Jedna z największych atrakcji Chile znajduje się na należącej do kraju Wyspie Wielkanocnej. Możemy tam podziwiać 887 tajemniczych posągów Moai, które powstały prawdopodobnie w XI wieku, jednak cel i sposób, w jaki zostały wyrzeźbione, pozostają niejasne.

Chile – informacje praktyczne

Polacy podróżujący do Chile nie potrzebują wizy, jeśli ich pobyt nie będzie przekraczać 90 dni. Turyści powinni mieć ze sobą jedynie ważny paszport. Nie ma też obowiązku meldunkowego – powinny to za nas zrobić hotele lub pensjonaty, w których się zatrzymujemy. Jeśli ktoś planuje podróż do Chile dłuższą niż trzy miesiące, powinien ubiegać się o odpowiednią wizę. Wszystkich informacji dotyczących procedury i wymaganych dokumentów może udzielić ambasada Chile w Polsce.

Państwo Chile jest uważane za bezpieczny kraj dla turystów. Jednak, jak w każdym innym miejscu, powinniśmy zwracać uwagę na nasze rzeczy osobiste i nie nosić przy sobie dużych sum pieniędzy lub wartościowych rzeczy, zwłaszcza w zatłoczonych, turystycznych punktach. Powinniśmy też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mieszkańcy Chile są bardzo dobrze nastawieni do obcokrajowców – słyną ze swojej gościnności i otwartości.

Walutą Chile jest peso chilijskie. Jeden polski złoty to około 180 chilijskich peso. Podróżując do Chile, najlepiej mieć przy sobie dolary – nie będziemy mieć problemów z wymienieniem ich na lokalną walutę.

Ambasada Polski w Chile znajduje się w stolicy kraju, Santiago. Jest otwarta dla interesantów w poniedziałki, środy i czwartki. W razie nagłych wypadków można skontaktować się z przedstawicielem ambasady poprzez specjalny numer telefonu, który jest dostępny na stronach ambasady.

Kultura Chile jest podobna do kultury europejskiej. Warto pamiętać, że z powodu sjesty od godz. 12.00 do 13.00 i od godz. 15.00 do 16.00 zamknięte są wszystkie instytucje, sklepy i banki.

Chile – ciekawostki

  • Chile przypomina kształtem wstążkę. Długość tego kraju wynosi 4 300 km. Najszersze miejsce w Chile ma 445 km, a najwęższe zaledwie 90 km.
  • W Valdivii, mieście leżącym w południowej części kraju, doszło w 1960 roku do największego na świecie odnotowanego trzęsienia ziemi – miało ono 9,5 stopnia w skali Richtera.
  • Jednym z najpopularniejszych sportów w Chile jest piłka nożna. Rozgrywki w ramach chilijskiej ligi, Primera División de Chile, są śledzone przez wielu Chilijczyków.
  • Kraj Chile ma najwyższy budynek w Ameryce Południowej. Jest nim 300-metrowy Gran Torre Santiago znajdujący się w stolicy kraju.
  • W Chile znajduje się aż 2 tysiące wulkanów, a 500 z nich uważa się za aktywne.
  • W Chile mieszka około 10 000 Polaków.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Białe miasto Ameryki Południowej

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Henryk Sadura/Getty Images

Pozostałe wiadomości