Podróże

Sharm El Sheikh – ciekawe informacje oraz atrakcje egipskiego miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
palmy i woda

Sharm El Sheikh to drugie obok Hurghady miasto w Egipcie najchętniej wybierane przez Polaków na urlop. Wpływ na jego popularność mają atrakcyjne ceny pobytu, słoneczna pogoda niemal przez cały rok, bogata oferta hoteli oraz dobre połączenia lotnicze z lotniskiem Sharm El Sheikh. To również raj dla amatorów nurkowania.

Sharm El Sheikh leży na południu Półwyspu Synaj na wybrzeżu Morza Czerwonego. Taka lokalizacja oznacza słoneczną i bezdeszczową pogodę niemal przez cały rok. Miasto ma ogromną bazę hotelową. Są to często obiekty położone tuż przy samym morzu, a wiele z nich oferuje liczne atrakcje dla rodziców z dziećmi, co przyciąga tu na wakacje całe rodziny. Przykładem może być kompleks Dreams Beach w Sharm El Sheikh, leżący nad brzegiem morza, z wieloma basenami. Niektóre hotele w Sharm El Sheikh mają tyle wodnych atrakcji, że przypominają nieco aquaparki.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sharm El Sheikh w Egipcie Podstawowe informacje o popularnym mieście

Miasto Sharm El Sheikh w Egipcie zamieszkiwane jest przez 73 tys. mieszkańców. To osoby w zdecydowanej większości utrzymujące się z turystyki. Miasto zawdzięcza swój szybki rozwój turystom. Sharm El Sheikh leży w strefie klimatu suchego subtropikalnego. Średnia roczna temperatura przekracza 30℃, do tego temperatura wody w Morzu Czerwonym w tym rejonie wynosi od 21 do 28℃, co działa jak magnes na turystów z zimniejszych krajów. Większość czasu spędzają oni nad wodą, zarówno w morzu, jak i w hotelowych basenach, gdzie rodzice mogą mieć na oku swoje dzieci. Poza pogodą ogromne znaczenie dla rozwoju ruchu turystycznego ma lotnisko Sharm El Sheikh International Airport, położone 10 km od centrum miasta. To trzecie co do wielkości lotnisko w Egipcie – po Kairze i Hurghadzie. Z Polski dolecieć tu można lotami bezpośrednimi, jednak większość osób przybywa tu na pokładach samolotów czarterowych w ramach zorganizowanych wyjazdów. Walutą używaną w Sharm El Sheikh, jak i w całym Egipcie, jest funt egipski, jednak warto mieć ze sobą dolary czy euro. W większości miejsc zapłacimy za usługi i produkty także dolarami, euro czy funtami brytyjskimi.

Atrakcje Sharm El Sheikh

Wielu turystów przed wyjazdem zastanawia się, co można robić w Sharm El Sheikh, zarówno w dzień, jak i nocą. Chętnie odwiedzaną dzielnicą miasta jest Old Market, gdzie mieści się słynny bazar – jeden z żelaznych punktów programu dla większości zwiedzających. Kupowanie tu pamiątek to dobra okazja do wypróbowania swoich umiejętności negocjacyjnych. Po zmroku życie turystyczne koncentruje się w Naama Bay, dzielnicy rozrywki, barów, dyskotek, restauracji i luksusowych hoteli.

Z kolei nad zatoką Nabq mieści się dzielnica o tej samej nazwie. Nabq to najmłodsza i zarazem najnowocześniejsza dzielnica Sharm El Sheikh, przyciągająca majętnych inwestorów z całego świata. Tu znajdują się centra handlowe, nowe hotele i apartamentowce. Mieści się tu też największa na świecie sztuczna laguna Crystal Lagoon o powierzchni 120 tys. m2, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Z równie popularnych i stosunkowo nowych atrakcji warto wymienić też Soho Square – nowoczesne centrum rozrywkowo-handlowe. Osoby pragnące przebywać bliżej natury powinny odwiedzić Park Narodowy Ras Mohamed, zlokalizowany na najbardziej wysuniętej na południe części Półwyspu Synajskiego. Mieszczą się tu malownicze rafy koralowe z wieloma gatunkami ryb i koralowców, które podziwiać można podczas snurkowania. Równie popularne jest nurkowanie przy wyspie Tiran oddalonej od miasta o kilka kilometrów. Możemy popływać również w Sharks Bay Sharm El Sheikh, inaczej Zatoce Rekinów. Choć sporadycznie zdarzały się tam ataki rekinów, to na co dzień spotkamy tam raczej tłumy turystów, a nie te drapieżne morskie stworzenia. Ci, którzy nadal czują niedosyt obcowania ze stworzeniami morskimi, powinni odwiedzić Delfinarium Sharm El Sheikh. Wytresowane delfiny dają tu show, podczas którego wykonują przygotowane wcześniej sztuczki z użyciem różnych rekwizytów. Zdjęcia z „gwiazdami” delfinarium, a także pływanie razem z nimi, są niestety dodatkowo płatne. Sharm El Sheikh to także dobra baza wypadowa do zwiedzania atrakcji poza samym miastem – na pustyni. Powodzeniem cieszą się wypady quadami do beduińskich wiosek, gdzie głównym punktem jest napicie się herbaty z beduinami. Opcjonalnie można przejechać się na wielbłądzie. Wiele osób poszukuje informacji, czy tego typu wyprawa na pustynię, poza Sharm El Sheikh, jest bezpieczna. Najlepiej zasięgnąć informacji na stronie polskiego MSZ, a także u organizatora. Jeśli istnieje obawa, że może być on nieobiektywny, lepiej zrezygnować z tego typu atrakcji – w samym Sharm El Sheikh można znaleźć inne, które równie ciekawie wypełnią czas.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hans Georg Roth/Getty Images

Pozostałe wiadomości