Podróże

Nieznane oblicze Stambułu. Co warto zobaczyć w jego azjatyckiej części?

Podróże

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Szymon Brózda
Do zobaczenia w azjatycki Stambule
Do zobaczenia w azjatycki StambuleDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Stambuł to największe miasto w Turcji, które za cel wakacyjnych podróży obierają sobie turyści z całego globu. Ta tętniąca życiem metropolia ma jednak oblicze, które dla wielu przybyszy pozostaje nieodkryte. W swoim cyklu podróżniczym Michał Cessanis zwiedził azjatycki Stambuł.

Stambuł jest jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Większość turystów odkrywa wyłącznie jego europejska stronę, dlatego reporter Michał Cessanis postanowił wybrać się do jego azjatyckiej części.

Azjatycki Stambuł

Lot z Warszawy do Stambułu trwa 2,5 godziny. Miasto rozciąga się nad wybrzeżem morza Marmara oraz morza Czarnego. Część europejską oraz azjatycką rozdziela Cieśnina Bosfor.

- Ja akurat płynę promem, aby się przedostać na azjatycką stronę Stambułu, ale można też to zrobić samochodem - wyjaśnia podróżnik.

Azjatycki Stambuł - co warto zobaczyć

Największy port po azjatyckiej stronie miasta mieści się w dzielnicy Üsküdar. Dzięki malowniczym krajobrazom rozkochuje w sobie tureckich filmowców, a po jej ulicach leniwie przechadzają się koty dachowe, których w Stambule jest mnóstwo. W historycznym centrum można podziwiać meczet sułtanki Mihirimah.

- Z tym miejscem związana jest ciekawa historia. Sięga XVI wieku i rządów sułtana Sulejmana Wspaniałego. Sulejman miał córkę Mihrimah, jej imię oznacza słońce oraz księżyc. Architekt Imperium Osmańskiego Mimar Sinan był zakochany w córce Sulejmana, o czym nikt nie wiedział. Zbiegiem okoliczności stało się, że architektowi zlecono wybudowanie meczetu dla córki Sulejmana. Architekt zaprojektował wszystko w ciekawy sposób. W trakcie równonocy wiosennej, jeśli stanie się w odpowiednim miejscu, widząc również drugi meczet architekta po europejskiej stronie, można ujrzeć niecodzienne zjawisko. Gdy słońce zachodzi w tamtej części miasta, księżyc wschodzi pomiędzy dwoma minaretami tego meczetu. Architekt zmarł, kiedy Mihrimah osiągnęła pełnoletność. Niestety nigdy nie dowiedziała się o jego skrywanych emocjach wobec niej - opowiada przewodnik Cengiz Altuntas.

Azjatycka strona Stambułu jest dużo spokojniejsza, bardziej cicha, wręcz stworzona dla rodzin, które licznie wypoczywają na malowniczych terenach zielonych.

- Mieszkam w azjatyckiej części. Jest więcej zieleni, świeże powietrze, jest odpowiednia dla rodzin. Zupełnie inaczej niż w części europejskiej, wielokulturowej, pełnej ludzi pracy, turystycznej. To tam toczy się prawdziwe nocne życie, dyskoteki, bary, restauracje. Tu jest spokojnie - opowiada o swojej części miasta jego mieszkanka Leila Incesu.

Jeśli chcecie wiedzieć, ile szklanek czaju piją Turcy oraz jaka dzielnica azjatyckiego Stambułu słynie z antykwariatów, w których można znaleźć prawdziwe skarby z całego świata, koniecznie obejrzyjcie materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości