Ta metoda usypiania dziecka może być niebezpieczna. Ekspert ostrzega: "Urazy szyi i trudności z oddychaniem"

Autor:
Aleksandra
Matczuk

Huśtawki dla niemowlaków i małych dzieci to świetny gadżet do domu czy ogródka. Niektórzy rodzice wykorzystują je do usypiania pociech. Należy wówczas pamiętać, by po zaśnięciu od razu przenieść malucha do łóżeczka, inaczej możemy narazić go na niebezpieczeństwo.

Niebezpieczna metoda usypiania

Bujaki dla niemowląt i huśtawki dla małych dzieci są bardzo praktycznym, a dla niektórych rodziców niezbędnym sprzętem. Pociecha bawi się, a my możemy w końcu odpocząć. Po chwili bujania maluch staje się spokojniejszy, często też dość szybko usypia.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Niestety nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę, że w takiej sytuacji dziecko należy jak najszybciej przenieść do łóżeczka. Choć wydaje się to błahe, spanie w takich warunkach może być dla niego naprawdę niebezpieczne i nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Co grozi naszej pociesze?

Usypianie na huśtawce

Jak tłumaczy fizjoterapeuta Kamil Jackowski, gdy dziecko śpi w huśtawce, narażamy je na urazy szyi, głowy i zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia trudności w oddychaniu. - Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że niemowlak zapląta się w elementy huśtawki. Pozycja siedząca, w jakiej bobas znajduje się w huśtawce, jest dobra do zabawy, ale nie do spania - zaznacza.

- Zwiększa ona wspomniane wcześniej przeze mnie problemy z oddychaniem z uwagi na to, że główka dziecka opada łatwo do przodu, w kierunku klatki piersiowej. Dla dorosłych siedzenie podczas snu też jest niewygodne a jeszcze bardziej dla niemowląt, które mają nieproporcjonalnie większą głowę w stosunku do szyi i tułowia - podkreśla.

Ekspert zaznacza, że pozostawiając dziecko bez opieki nawet na chwilę, nie możemy dopilnować, czy maluch oddycha w prawidłowy sposób. - Sama konstrukcja huśtawki jest dla niego zagrożeniem, dodatkowo rodzice często niewłaściwie zapinają pasy lub nie robią tego w ogóle - dodaje.

Huśtawka dla małych dzieci - jak korzystać?

Jak korzystać z tego sprzętu w sposób rozważny? Fizjoterapeuta radzi, by dobierać huśtawki odpowiednio do wagi naszego dziecka.

- Dla małych dzieci oparcie powinno być maksymalnie odchylone, szczególnie poniżej 4. miesiąca życia, jeśli jeszcze nie siedzi samodzielnie. Powinniśmy również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu malucha za pomocą pasów. Przed użyciem huśtawki należy również sprawdzić wszelkie mocowania - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Christian Ender

Pozostałe wiadomości